۹ قابلیت ویندوز ۱۱ که ممکن است از آن‌ها بی‌خبر باشید | بهمن 1401

۹ قابلیت ویندوز ۱۱ که ممکن است از آن‌ها بی‌خبر باشید | بهمن 1401

درحالی‌که بیش از یک سال از عرضه‌ی ویندوز ۱۱ می‌گذرد، طبق آمار منتشرشده توسط StatCounter، سهم بازار آن هنوز به ۲۰ درصد نرسیده است. بیش از دو سوم کاربران هنوز هم در حال استفاده از ویندوز ۱۰ هستند و آن را به نسخه‌ی جدید این سیستم‌عامل ترجیح می‌دهند؛‌ بااین‌حال دیر یا زود ویندوز ۱۰ نیز مانند نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز بازنشسته می‌شود و کاربران بیشتری به استفاده از ویندوز ۱۱ روی می‌آورند.

ویندوز ۱۱ در مقایسه با نسخه‌ی قبل قابلیت‌های جدید و پیشرفته‌تری ارائه می‌دهد؛ با این‌حال این نسخه از سیستم‌عامل ویژگی‌های پنهان بسیاری دارد که ممکن است یافتن آن‌ها برای برخی از افراد دشوار باشد؛‌ قابلیت‌هایی که در ادامه قصد داریم به آن‌ها بپردازیم.

۱. دسترسی به منوی راست کلیک قدیمی ویندوز

اگر در فضای خالی دسکتاپ راست کلیک کنید با منوی زمینه‌ی جدیدی روبه‌رو خواهید شد که دارای لبه‌های گرد و گزینه‌های جدید است. اگر تابه‌حال به این موضوع دقت نکرده‌اید، تنها کافی است راست کلیک کنید تا تفاوت آن را با منوی قدیمی ویندوز متوجه شوید. اگرچه این منو بسیار جذاب‌تر از منوی قبل به‌نظر می‌رسد، ممکن است بسیاری از افراد نسخه‌ی کلاسیک را ترجیح دهند.

خوشبختانه مایکروسافت در منوی مذکور گزینه‌ی Show more options را برای کاربران علاقه‌مند به نسخه‌ی قدیمی در نظر گرفته است و برای دسترسی به منوی زمینه‌ی کلاسیک ویندوز تنها باید در بخشی از فضای دسکتاپ یا اکسپلورر راست کلیک کرده و این گزینه را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Shift+F10 برای این کار استفاده کنید.