گرگ‌هایی در لباس بره؛ با خطرناک‌ترین اشخاص اینترنتی آشنا شوید! | بهمن 1401

گرگ‌هایی در لباس بره؛ با خطرناک‌ترین اشخاص اینترنتی آشنا شوید! | بهمن 1401

زمانی که بازار بزرگ مواد مخدر و داده‌های هک‌شده در دارک وب معروف به AlphaBay در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خ.) منهدم شد و جسد الکساندر کازز بنیان‌گذار این وبگاه بعد از گذشت یک هفته پس‌از دستگیری در زندان تایلند پیدا شد، به‌نظر می‌رسید ماجرای وب‌سایت آلفابِی تمام شده است. اما، در تابستان سال گذشته و دقیقاً چهار سال بعد از دستگیری بنیان‌گذار آن، این وب‌سایت مجدداً راه‌اندازی شد و زیرنظر هم‌بنیان‌گذار الکساندر کازز و نایب کازز معروف به DeSnake فعالیت‌های خود را از سر گرفت. در این مدتی که از راه‌اندازی مجدد آلفابی می‌گذرد، DeSnake توانسته است دوباره آلفابی را به صدر بازارهای جنایتکاران در دارک وب برگرداند.

ظاهراً دی‌‌سنیک قوانین بیشتری در مقایسه‌با کازز وضع کرده است، برای مثال می‌توان به ممنوعیت فنتانیل و ابزارهای باج‌افزار اشاره کرد. اما، با این‌حال همچنان آلفابی به‌عنوان بازاری برای خریدوفروش مواد مخدر قوی و داده‌های سرقت‌شده مانده است و ممکن است درحال حاضر جلوگیری از فعالیت آن دشوارتر شده باشد. زیرا، دی‌سنیک، به‌روزرسانی‌های امنیتی انجام داده و سازوکار خود را محکم‌تر کرده است، ازجمله فقط استفاده از رمزارزی مانند مونرو به‌جای بیت کوین استفاده می‌شود که ردیابی آن نسبت‌به بیت کوین به‌شدت سخت‌تر است. علاوه‌براین، او ادعا کرده است که اکنون در مرزهای شوروی سابق سکونت دارد که باعث می‌شود درقیاس با کازز به‌طور بالقوه بسیار دورتر از دسترس مجریان قانون قرار بگیرد.

کره شمالی همچنان خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین عامل حملات سایبری تحت حمایت دولت در جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی متمایز می‌کند. وایرد می‌گوید هکرهای دولتی این کشور صدها میلیون دلار، غالباً به‌صورت رمزارز، از اهدافی در سراسر جهان سرقت کردند و به‌نظر می‌رسد این دزدی‌ها روزبه‌روز درحال افزایش است. براساس تحلیل شرکت Chainalysis، کشور کره شمالی در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، حدود ۸۴۰ میلیون دلار رمزارز سرقت کرده است به بیشتر از مجموع میزان سرقت دو سال گذشته است و درواقع، در یک فقره سرقت فقط توانسته است ۶۰۰ میلیون دلار دستبرد بزند.

لازاروس گروه هکری تحت حمایت دولیت کره شمالی است که به‌عنوان مسئول بسیاری از این سرقت‌ها شناخته می‌شود.

بلای باج‌افزار همچنان در سال ۲۰۲۳ نیز در سرتاسر جهان می‌تازد و هیچ گروهی بهتر از Conti نمی‌تواند تصویر دقیقی از آن را به‌نمایش بگذارد. در نخستین ماه سال گذشته میلادی، این گروه چندین سازمان و دولت را مورد هدف قرار داد. از همه‌ی آن‌ها بدتر این گروه موجی از حملات سایبری فلج‌کننده را در سراسر کاستاریکا اجرا کرد که موجب ازدسترس خارج شدن ۲۷ سرویس دولتی و پزشکی در آنجا شد و منجر به وضعیت اضطراری ملی در آن کشور شد.

بعداز حمله‌ی روسیه به اوکراین و اعلام حمایت کامل گروه هکری Conti از این جنگ، یکی از اعضای ناراضی گروه حجم وسیعی از ارتباطات داخلی گروه را به‌صورت آنلاین فاش کرد. متعاقباً این اقدام باعث شد که گروه Conti به‌طور اسمی منهدم شود؛ اما احتمالاً هکرهای این گروه با نام‌های مستعار جدید و به‌صورت مستقل به‌فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند و هرج‌ومرج که مدل کسب‌وکار آن‌ها است بدون شک ادامه پیدا خواهد کرد.

تنها چیزی که از گروهی از هکرهای باج‌افزار بی‌رحم خطرناک‌تر است، گروهی از هکرهای باج‌افزار بی‌رحم هستند که اعضای آن نوجوان باشند. گروه هکری $Lapsus (لَپسِس خوانده شود) در دسامبر ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ خ.) با حمله به وزارت بهداشت برزیل در میانه‌ی بحبوحه‌ی کوید-۱۹ به‌صورت رسمی وارد عرصه‌ی هک‌ونفوذ وارد شدند. از آن زمان به بعد این گروه به‌طور حریصانه و البته بی‌هدف به شرکت‌های بزرگ فناوری ازجمله، اوبر، اوکتا، راکستار گیمز، انویدیا، مایکروسافت، سامسونگ و ودافون حمله کردند.

در بهار گذشته، پلیس بریتانیا هفت نفر مضنون را در رابطه با عضویت در این گروه هکری دستگیر کرد. همه‌ی آن‌ها بین ۱۶ تا ۲۱ سال سن داشتند و گفته شد که در بین آن‌ها مغزمتفکر گروه هکری لپسس که ۱۶ سال سن دارد نیز بوده است. اما، اندکی بعد مضنونین بدون هیچ اتهامی آزاد شدند و سفر خوش هکرهای لپسس همچنان ادامه یافته است.

سال‌ها است که هکرهای چینی روی جاسوسی سایبری متمرکز شدند؛ اما به‌تازگی، گروهی معروف به APT41، ثابت کرد که نزدیک‌ترین نمونه‌ی چینی مشابه گروه هکری است که تحت حمایت دولت کره شمالی فعالیت می‌کند. این گروه که وزارت دادگستری ایالات متحده آن را در یک کیفرخواست به پیمانکار وزارت امنیت دولتی معروف به چنگدو ۴۰۴ (Chengdu 404) مرتبط می‌داند که برای سال‌ها به عنوان یک سازمان مجرم سایبری انتفاعی مطرح شده است.

فقط در چندماه گذشته گروه APT41 با سرقت بی‌سابقه از پول دولت ایالات متحده توسط یک سازمان هکری تحت حمایت دولت چین به ارزش ۲۰ میلیون دلار از صندوق‌های امداد کوید-۱۹ مرتبط بود. این درحالی است که براساس تحلیل‌ها در PricewaterhouseCoopers گروه APT41 همچنین، مسئول ده‌ها نفوذ با محوریت جاسوسی در سراسر جهان در سال جاری به‌شمار می‌آید که این گروه را پربارترین گروه در اجرای عملیات‌های جاسوسی سایبری در جهان می‌نامد. برخلاف اینکه وزارت دادگستری ایالات متحده هفت عضو از این گروه را در سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ خ.) متهم کرد؛ اما همچنان آن‌ها آزاد هستند و ترکیب منحصربه‌فرد آن‌ها از جاسوسی و سرقت آشکار بدون توقف ادامه دارد.

دیدگاه شما مخاطبان یوبی راکدرباره‌ی خطرناک‌ترین شخص در اینترنت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید