کشف قدیمی‌ترین مولکول‌های آلی شناخته‌شده جهان در فاصله ۱۲ میلیارد سال نوری | بهمن 1401

کشف قدیمی‌ترین مولکول‌های آلی شناخته‌شده جهان در فاصله ۱۲ میلیارد سال نوری | بهمن 1401

تلسکوپ فضایی جیمز وب با مشاهده‌ی ابری از مولکول‌های آلی پیچیده در کهکشانی در فاصله‌ی ۱۲٫۳ میلیارد سال نوری از زمین، دورترین مولکول‌های شناخته‌شده از این نوع را شناسایی کرده است. این کشف که ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) در نشریه نیچر منتشر شد، ممکن است به اخترشناسان کمک کند تا تصویری واضح‌تر از چگونگی رشد کهکشان‌ها ترسیم کنند.

به‌گزارش لایوساینس، واکین ویرا، اخترشناس از دانشگاه ایلینوی اربانا-شمپین (UIUC) و نویسنده‌ی همکار مطالعه‌ی جدید در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «ما انتظار چنین چیزی را نداشتیم. تشخیص این مولکول‌های آلی پیچیده در چنین فاصله‌ی وسیعی، بسیار سرنوشت‌ساز است.»

مولکول‌های پیچیده‌ی مورد بحث، هیدروکربن‌های آروماتیک چندحلقه‌ای (PAHs) نامیده می‌شوند. روی زمین، PAH-ها معمولا در دود آتش‌سوزی و اگزوز خودروها یافت می‌شوند؛ اما در فضا، آن‌ها ممکن است نقشی مهم در ستاره‌زایی ایفا کنند. دانشمندان گمان می‌کنند که PAH-ها در تنظیم دمای ابرهای گازی در زایشگاه‌های ستاره‌ای نقش دارند و درنتیجه، زمان و مکان رشد ستارگان را مدیریت می‌کنند.

پژوهشگران برای نخستین‌بار کهکشان SPT0418-47 را در سال ۲۰۲۰ با استفاده از تلسکوپ زمینی قطب جنوب متعلق به بنیاد ملی علوم آمریکا شناسایی کردند. این توده‌ی ستاره‌ای دوردست فقط به لطف ترفندی فیزیکی به نام همگرایی گرانشی مشاهده‌پذیر بود. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که نور جسمی دور دراثر خم‌شدن بافت فضازمان دراطراف جسمی عظیم و نزدیک‌تر، بزرگنمایی می‌شود و درمعرض دید تلسکوپ‌های ما قرار می‌گیرد. در مورد SPT0418-47، این کهکشان ۳۰ برابر درخشان‌تر به‌نظر می‌آمد.

تیم پژوهشی، نور دوردست را مطالعه کرد و پس از انجام تجزیه‌وتحلیل دریافت که کهکشان SPT0418-47 سرشار از عناصر سنگین است. بااین‌حال دانشمندان نتوانستند با استفاده از تلسکوپ قطب جنوب که طول موج مناسب نور را دریافت نمی‌کند، به اجزای آلی و حاوی کربن کهکشان نگاه خوبی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید