کشف حیات در سیاره سرخ ممکن است با مریخ‌نوردهای کنونی غیرممکن باشد | بهمن 1401

کشف حیات در سیاره سرخ ممکن است با مریخ‌نوردهای کنونی غیرممکن باشد | بهمن 1401

پژوهشگران بدین نتیجه رسیدند که تشخیص هرگونه مواد آلی باستانی و ریزاندامگان‌‌ احتمالی در سنگ‌های مریخی در موقعیت کنونی‌شان و با فناوری موجود، اگر نگوییم غیرممکن، بسیار دشوار است. پژوهش جدید تاکید می‌کند که به غیر از ارسال مریخ‌نوردهای پیشرفته‌تر به سیاره سرخ، تنها راه برای اثبات نشانه‌های قطعی حیات در مریخ، آوردن نمونه‌ها به زمین برای تجزیه‌وتحلیل‌های DNA است.

آرماندو آزوا باستوس، نویسنده‌ی اصلی مطالعه و پژوهشگر در مرکز اخترزیست‌شناسی مادرید می‌گوید: «احتمال به‌دست‌آوردن نتایج منفی کاذب هنگام جستجوی حیات در مریخ، نیاز به ابزارهای قوی‌تر را برجسته می‌کند.» درنتیجه دانشمندان می‌توانند ابزاری دقیق‌تر و پیچیده‌تر برای مریخ‌نوردها بسازند یا نمونه‌ها را به زمین بیاورند. نویسندگان می‌افزایند که هر گزینه، خطرات و مزایای خود را دارد.

آلبرتو جی فیرن، نویسنده‌ی همکار مطالعه و دانشمند سیاره‌شناس و اخترزیست‌شناس در دانشگاه کرنل می‌گوید: «باید تصمیم بگیرید که آیا داشتن توانایی محدود برای تجزیه‌وتحلیل طیف گسترده‌ای از نمونه‌ها روی سطح مریخ سودمندتر است یا تجزیه‌وتحلیل نمونه‌های محدود با طیف متنوعی از پیشرفته‌ترین ابزارهای روی زمین.»

درحال‌حاضر سه مریخ‌نورد در سیاره سرخ وجود دارد. مریخ‌نورد کیوریاسیتی ناسا در سال ۲۰۱۲ در دهانه‌ی گیل مریخ فرود آمد و به‌تازگی بهترین شواهد خود را برای وجود آب و امواج در این سیاره پیدا کرد. از سال ۲۰۲۱، مریخ‌نورد پرسویرنس ناسا نیز با هدف یافتن نشانه‌هایی از حیات میکروبی باستانی در سنگ‌های مریخ، مشغول انجام کاوش‌ها در دلتای رودخانه‌ای باستانی در دهانه‌ی یزرو است. این مریخ‌نورد هم‌اکنون درحال آماده‌سازی نمونه‌هایی است که یک روز به‌وسیله‌ی فضاپیماهای دیگر جمع‌آوری و برای تجزیه‌وتحلیل‌های عمیق‌تر به زمین آورده خواهند شد. این ماموریت چالش‌برانگیز هنوز در مراحل اولیه‌ی خود به‌سر می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید