کدام حیوان سالانه بیشترین انسان‌ها را می‌کشد؟ | بهمن 1401

کدام حیوان سالانه بیشترین انسان‌ها را می‌کشد؟ | بهمن 1401

اما چرا پشه‌ها در انتشار بیماری‌ها تا این حد مؤثر هستند؟ لادو می‌گوید یکی از دلایل این امر آن است که پشه‌های ماده از خون تغذیه می‌کنند که به این معنا است که به‌راحتی عوامل بیماری‌زا را از خون یک فرد به خون فرد دیگر منتقل می‌کنند. آن‌ها همچنین کوچک و بالدار هستند، بنابراین به راحتی می‌توانند گسترش پیدا کنند و بدون اینکه مورد توجه قرار گیرند، انسان‌ها را نیش می‌زنند.

سپس این واقعیت وجود دارد که ما اکوسیستم و منابع مشترکی داریم. درست همان‌طور که انسان‌ها برای زندگی به آب وابسته‌اند، پشه‌ها برای تولیدمثل به آب متکی هستند. بنابراین، معمولا در مکان‌های یکسانی زندگی می‌کنیم. لادو می‌گوید: «نمی‌توانیم به‌طور کامل خود را از زیستگاه موردنیاز آن‌ها جدا کنیم.»

اگرچه راه‌هایی برای کاهش خطر بیماری‌های قابل انتقال ازطریق پشه وجود دارد. لادو خاطرنشان می‌کند حتی بهبودهای کوچک در زیرساخت‌ها می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. برای مثال، توری‌های پنجره می‌توانند مانع از ورود پشه‌ها به خانه شوند و لوله‌کشی می‌تواند آب را از دسترس پشه‌ها دور نگه دارد. یکی از دلایل این موضوع که چرا مالاریا در بسیاری از نقاط جهان که دارای زیرساخت‌های بهتر هستند، شیوع ندارد، وجود همین امکانات است. در مناطق بدون این امکانات، پشه‌بندها می‌توانند به دور نگه داشتن پشه‌ها از بستر افراد کمک کند. این پیشگیری‌ها همچنین می‌تواند دربرابر سایر بیماری‌های قابل‌انتقال ازطریق پشه‌ها مانند تب دنگی محافظت کند که هر سال جان ده‌ها هزار نفر را می‌گیرد.

اما تلاش‌های بهداشت عمومی علیه بیماری‌های قابل انتقال ازطریق پشه‌ها، تحت شرایط تغییرات اقلیمی با مشکل بیشتری مواجه است. اندی مک‌دونالد، بوم‌شناس بیماری در دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا به لایوساینس گفت، با گرم‌شدن کره زمین، اگر محیط‌های بیشتری شرایط مسائدی را برای این پاتوژن‌ها و پشه‌های ناقل آن‌ها فراهم کنند، این بیماری‌ها می‌توانند به مناطق جدیدی گسترش پیدا کنند.

البته پشه‌ها تنها جانوران بسیار مرگبار سیاره ما نیستند. مارها هر سال ۸۱ هزار تا ۱۳۸ هزار نفر را به کام مرگ می‌فرستند و یکی از مرگباترین جانوران برای انسان‌ها محسوب می‌شوند. همچنین بیماری هاری که طی گازگرفته‌شدن توسط پستانداران آلوده (اغلب سگ) منتقل می‌شود، هر ساله حدود ۵۹ هزار نفر را می‌کشد. حیوانات دیگر، مانند حلزون‌های آب شیرین و حشرات قاتل نیز بیماری‌های کشنده‌ای را به انسان منتقل می‌کنند و هر سال هزاران قربانی می‌گیرند.

اما فقط یک حیوان برای عنوان کشنده‌ترین حیوان برای انسان با پشه رقابت می‌کند. طبق برآورد سازمان ملل، در سال ۲۰۱۷، قتل و درگیری مسلحانه موجب مرگ حدود ۵۵۳ هزار نفر شد و انسان را به یکی از مرگبارترین موجودات روی زمین تبدیل کرد.