کارت گرافیک RTX 4070 با ۱۲ گیگابایت حافظه رونمایی شد | بهمن 1401

کارت گرافیک RTX 4070 با ۱۲ گیگابایت حافظه رونمایی شد | بهمن 1401

RTX 4070 که از تراشه‌ی گرافیکی مبتنی‌بر معماری جدید Ada Lovelace استفاده می‌کند و به ۱۲ گیگابایت حافظه‌ی GDDR6X مجهز است. ارتقا به ۱۲ گیگابایت حافظه اتفاق مثبتی است؛ اما انتظار می‌رفت انویدیا این کارت گرافیک جدید را با ۱۶ گیگابایت حافظه بسازد؛ چون اکثر بازی‌های امروزی به حداقل ۸ گیگابایت حافظه نیاز دارند.

AMD اوایل این هفته و در آستانه‌ی رونمایی RTX 4070 در بیانیه‌ای مطبوعاتی توضیح داده بود که چرا حافظه‌ی پرظرفیت‌تر اهمیت زیادی دارد. AMD در بیانیه‌اش به عرضه‌ی RX 6800 با ۱۶ گیگابایت حافظه اشاره کرد؛ محصولی که بیش‌ از دو سال قبل روانه‌ی بازار شد. جدیدترین کارت گرافیک ای ام دی، یعنی RX 7900 XTX، از ۲۴ گیگابایت حافظه استفاده می‌کند.

کارت گرافیک RTX 4070 انویدیا از کدک AV1 پشتیبانی می‌کند که به‌زودی برای استریمرها بسیار مهم خواهد شد. یوتیوب در آینده‌ای نزدیک استریم ویدئوهای AV1 را برای بهبود بیت‌ریت و کیفیت تصویر امکان‌پذیر خواهد کرد. RTX 4070 از فناوری DLSS 3 نیز پشتیبانی می‌کند. DLSS نرخ فریم را در بازی‌هایی مثل Cyberpunk 2077 و Forza Horizon 5 و Redfall بهبود می‌دهد.

فناوری DLSS 3 در انحصار کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 است و از هوش مصنوعی استفاده‌شده در DLSS 2 به‌همراه تکنیک جدید خلق فریم استفاده می‌کند تا تعداد فریم‌های تصویر افزایش یابد. در این فناوری، دو فریم با استفاده از تکنیک‌های رندرگیری ساخته می‌شوند و فریم سوم در بین آن‌ها قرار می‌گیرد و نتیجه‌‌ی کار بهبود چشمگیر نرخ فریم بازی‌ها است.

انویدیا می‌گوید ۸۳ درصد از دارندگان کارت‌های گرافیک سری RTX 4000 فناوری رهگیری پرتو را فعال می‌کنند و ۷۹ درصد سراغ استفاده از DLSS می‌روند. سهم فعال‌سازی DLSS در کارت‌های گرافیک RTX 3000 و RTX 2000 نیز به‌ترتیب ۷۱ و ۶۸ درصد است.