پنج یافته شگفت‌انگیز بزرگ‌ترین مطالعه جهان درباره پستانداران | بهمن 1401

پنج یافته شگفت‌انگیز بزرگ‌ترین مطالعه جهان درباره پستانداران | بهمن 1401

گالگو رومرو می‌گوید ازآنجا که این دی‌ان‌ای در میان صدها گونه پستاندار یکسان است، احتمالا برای سلامتی ضروری است و هرگونه اختلال در آن می‌تواند پیامدهای بزرگی مانند سرطان داشته باشد. گالگو رومرو که تفسیری درمورد این مطالعات در همان شماره مجله ساینس نوشته است، می‌گوید: «بنابراین جهش در این مناطق احتمالا از مواردی است که باید روی آن تمرکز کرد.» او می‌گوید چنین جهشی‌ می‌تواند از آن دسته از تغییرات ژنتیکی باشد که موجب آغاز بیماری می‌شود. بررسی این جهش‌ها که احتمالا مشکل‌ساز هستند، می‌تواند به دانشمندان در شناسایی ژن‌های مشکوک و کشف درمان کمک کند.

۴. فراوانی برخی از ژن‌های پرش‌کننده ممکن است در گوشتخواران بیشتر باشد

دانشمندان ده‌ها سال است می‌دانند که بخش‌های از ژنوم موجودات می‌تواند از یک منطقه از ژنوم به منطقه دیگر ژنوم پرش کند. اکنون مطالعه زونومیا تخمین می‌زند که چه نسبتی از ژنوم پستانداران متحرک است و چگونه رژیم غذایی حیوان می‌تواند در این پدیده تاثیر داشته باشد.

در میان صدها پستاندار مورد بررسی، ژنوم موریانه‌خوار دارای ژن‌های پرش‌کننده بیشتری بود. این عناصر متحرک حدود ۷۵ درصد از ژنوم این جانور را تشکیل می‌دهند. پستانداران گوشتخوار نیز قابل‌توجه بودند. در ژنوم گوشت‌خواران، درمقایسه‌با همتایان غیرگوشتخوار، معمولا تعداد بیشتری از نوع خاصی از ژن‌های پرش‌کننده دیده می‌شود.

ناتان آپهام، زیست‌شناس تکاملی در دانشگاه ایالتی آریزونا که در این پروژه شرکت نداشت، می‌گوید: «برای من کمی تکان‌دهنده بود.» این امکان وجود دارد که شکارچیان به نوعی دی‌ان‌ای طعمه‌ای را که می‌خورند، دریافت کنند. به‌گفته‌ی آپهام، این امر نشان می‌دهد اکولوژی حیوان و خصوصا غذایی که می‌خورد، بر تکامل ژنوم او تاثیر دارد.

۵. مقایسه ژنوم انسان و پستانداران دیگر ممکن است اسرار مغز را آشکار کند

مدت‌ها است پژوهشگران به دنبال کشف این موضوع هستند که چه خصوصیتی در دی‌ان‌ای ما وجود دارد که موجب تمایزمان از حیوانات دیگر می‌شود.

مقایسه‌ی ژنوم انسان با ژنوم پستانداران دیگر و جستجوی مناطقی در دی‌ان‌ای انسان که تغییرات زیادی در آن رخ داده است، سرنخ‌هایی را آشکار کرد. پژوهشگران در یکی از مطالعه‌های خود گزارش می‌کنند این مناطق در انسان‌ها با سرعت بیشتری نسبت‌به پستانداران دیگر تکامل پیدا می‌کنند و می‌تواند دلیل منحصربه‌فرد بودن ما را آشکار کند.

دیدگاهتان را بنویسید