پلیس نیویورک ربات چهارپا، ربات نظارتی و لانچر ردیاب GPS به‌خدمت می‌گیرد | بهمن 1401

پلیس نیویورک ربات چهارپا، ربات نظارتی و لانچر ردیاب GPS به‌خدمت می‌گیرد | بهمن 1401

اداره‌ی پلیس نیویورک در سال ۲۰۲۰ از دیجی‌داگ برای شناسایی فردی مسلح که در داخل یک ساختمان سنگر گرفته بود استفاده کرد. سپس در سال ۲۰۲۱ از این ربات در جریان عملیات حمله به یک خانه برای بررسی محیط داخل استفاده شد. پس از افزایش انتقادات، پلیس نیویورک سریعاً قراردادی را که با بوستون داینامیکس امضا کرده بود لغو کرد.

گروه STOP که مخالف جدی استفاده از سیستم‌های نظارتی در سطح دولتی است موضع انتقادی علیه اقدام شهردار نیویورک اتخاذ کرده است. این گروه می‌گوید نیویورک نیازمند ایمنی واقعی است نه رباتی چهارپا.

مقامات رسمی نیویورک می‌گویند پلیس این شهر با پرداخت مجموعاً ۷۵۰٬۰۰۰ دلار دو سگ رباتیک به خدمت می‌گیرد و صرفاً در شرایطی نظیر تهدید به بمب‌گذاری که برای جان مردم خطرآفرین هستند سراغ استفاده از سگ‌های رباتیک می‌رود.

شهردار نیویورک می‌گوید: «به عقیده‌ی من، فناوری اینجا است؛ ما نمی‌توانیم از آن ترس داشته باشیم.» او در ادامه‌ی سخنانش می‌گوید استفاده از سگ‌های رباتیک در اداره‌ی پلیس نیویورک به نفع این شهر است.

منتقدان طرح جدید ضمن اشاره به بودجه‌ی سنگین ربات‌های سگ‌نما نگران استفاده از دیجی‌داگ برای نقض حریم خصوصی هستند چون این ربات به دوربین مجهز است. دیجی‌داگ تاکنون مسلح نشده و انجام این کار باعث نقض قوانین خدمت‌دهی بوستون داینامیکس می‌شود.