پستانداران دریایی ممکن است هرگز توانایی بازگشت به خشکی را نداشته باشند | بهمن 1401

پستانداران دریایی ممکن است هرگز توانایی بازگشت به خشکی را نداشته باشند | بهمن 1401

با وجود فراوانی علف دریایی و بستر‌های جلبکی، بیشتر پستانداران دریایی (به جز گاو‌های دریایی) از آن‌ها به عنوان منبع غذایی استفاده نمی‌کنند و به گوشت‌خواری روی آورده‌اند. به گفته‌ی پژوهشگران، دلیل این موضوع احتمالا نیاز آنزیم‌های هضم‌کننده‌ی گیاهان و جلبک‌ها به دمای بالاتر است.

بیشتر گاودریایی‌سانان، مانند فیل دریایی و گاو دریایی در آب‌های گرم زندگی می‌کنند. تنها پستاندار گیاه‌خوار آب‌های سرد، گاو دریایی اِستِلِر بود که در سده‌ی ۱۸ میلادی منقرض شد. این گونه، تا ۱۰ برابر سنگین‌تر از گونه‌های فعلی بود.

زندگی در آب نیازمند سامانه‌ی حرکتی آب‌لغز است که منجر به کوچک شدن اندام حرکتی و در نتیجه، ناتوانی در جابجایی بدن در خشکی می‌شود. کوچک شدن اندام حرکتی در نهنگ‌ها و دلفین‌ها با بیان نشدن چندین ژن تنظیم‌گر مرتبط است.

فرایند حذف ویژگی‌هایی به پیچیدگی پا‌ها بر اثر میلیون‌ها سال فشار انتخاب طبیعی و روی دادن جهش‌های اتفاقی، به سادگی برگشت‌پذیر نیست.

پژوهشگران در مقاله‌ی خود می‌نویسند: «قانون دولو عنوان می‌کند که در روند فرگشتی، وقتی اندامی پیچیده از بین می‌رود، دوباره بدست نمی آید. همان‌گونه که در پرنده‌هایی که توانایی پرواز خود را از دست داده اند، مشاهده می‌شود.»

این به معنی غیرممکن بودن شکل‌گیری دوباره‌ی ساختار‌هایی با کارکرد مشابه نیست؛ ولی با افزایش پیچیدگی یک ویژگی، احتمال تکرار میراث فرگشتی آن، بسیار کاهش می‌یابد، زیرا ژن‌های مرتبط با آن تغییر کرده یا از بین رفته‌اند.

گروه پژوهشی دانشگاه فرایبورگ می‌نویسند: «ناتوانی در رقابت با گوشت‌خواران فعلیِ خشکی که امکان استفاده‌ی بهینه از اندام‌های حرکتی خود روی زمین را دارند و می‌توانند شکار را تعقیب کنند، می‌تواند بازگشت به خشکی را برای پستانداران آبزی غیرممکن کند.»

تلاش خنده‌دار دلفین‌هایی که در حال خزیدن، تدارک حمله‌ای به سمت ساحل را می‌بینند، به سادگی توسط شکارچیان باهوش‌تر، خنثی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید