پرتاب نخستین موشک چاپ سه‌بعدی اندکی پس از برخاست شکست خورد | بهمن 1401

پرتاب نخستین موشک چاپ سه‌بعدی اندکی پس از برخاست شکست خورد | بهمن 1401

تران ۱ (Terran 1)، موشک طراحی و ساخته‌شده به‌وسیله‌ی شرکت رلتیویتی اسپیس، پنجشنبه صبح به وقت ایران اندکی پس از برخاستن از روی سکوی پرتاب در کیپ کاناورال فلوریدا، دچار نقص فنی شد. در این ماموریت آزمایشی، هیچ انسان یا محموله‌ای تجاری حمل نمی‌شد و به هیچ‌کس آسیب نرسید.

تران ۱ از ۹ موتور ساخته‌شده با چاپ سه‌بعدی نیرو می‌گیرد و قرار بود نخستین موشکی باشد که با استفاده از سوخت متان مایع به مدار زمین فرستاده می‌شود. درطول پخش اینترنتی چهارشنبه شب به وقت محلی، موشک برفراز ستونی از آتش سفید که هنگام پرواز موشک در آسمان به رنگ آبی شعله‌ور شد، به هوا برخاست.

به‌گزارش نیویورک‌تایمز، با وجود پرتاب موفق، تقریبا چهار دقیقه بعد از برخاست و اندکی پس از انداخته‌شدن مرحله‌ی اول، کلی واکر، مدیر پرتاب رلتیویتی اسپیس در پخش زنده اینترنتی گفت برای مرحله‌ی دوم موشک که قرار بود محموله‌ی خود را به مدار برسد، اتفاقی غیرعادی رخ داده است. میزبانان پخش زنده افزودند که جزئیات بیشتر درباره‌ی مشکل بعدا اعلام خواهد شد.

پس از موفقیت اسپیس ایکس ایلان ماسک، سرمایه‌گذاران پول‌هایشان را به شرکت‌های جدید فضایی سرازیر کردند. شماری از این کسب‌وکارها ازجمله رلتیویتی اسپیس، جاه‌طلبی‌های بین‌سیاره‌ای دارند. این شرکت سال گذشته اعلام کرد که در همکاری با کسب‌وکاری دیگر به نام ایمپالس اسپیس، می‌خواهد ماموریتی خصوصی را به مریخ پرتاب کند و در مسابقه‌ی رسیدن به سیاره سرخ، اسپیس ایکس را شکست دهد.

بااین‌حال بسیاری از شرکت‌های نوپای فعال در عرصه‌ی پروازهای فضایی، در تلاش‌های اولیه‌ی خود برای رسیدن به مدار با مشکلات مختلف مواجه می‌شوند. به‌عنوان مثال در ماه ژانویه، فضاپیمای ویرجین اوربیت در رسیدن به مدار ناکام ماند و موجب شد تا شرکت، بسیاری از کارکنانش را تعلیق کند. شرکت دیگری به نام ای‌بی‌ال اسپیس سیستمز، نخستین موشک خود را درست پس از برخاستن از پایگاهی در آلاسکا از دست داد. حتی موشک‌سازان باسابقه نیز در نخستین پرتاب موشک‌های جدیدشان ناموفق بوده‌اند. ماه گذشته، موشک جدید صنایع سنگین میتسوبیشی، شرکتی که ده‌ها سال سابقه‌ی تولید موشک دارد، در نخستین پروازش با ناکامی مواجه شد و با شکست در رسیدن به مدار، ماهواره‌ای را که قرار بود به فضا برساند، از دست داد.