هوش مصنوعی برنده‌ جایزه مسابقه عکاسی سونی شد | بهمن 1401

هوش مصنوعی برنده‌ جایزه مسابقه عکاسی سونی شد | بهمن 1401

الداگسن در وب‌سایت خود نوشت: «از سال ۱۹۸۹ عکاسی می‌کنم و از سال ۲۰۰۰ فعالیتم را در حوزه‌ی رسانه شروع کرده‌ام. پس‌ از دو دهه عکاسی، تمرکز هنری من به کاوش در فرصت‌های خلاقانه‌ی تولیدکننده‌های تصویر مبتنی‌بر هوش مصنوعی معطوف شده است.»

گیزمودو گزارش می‌دهد سازمان جهانی عکاسی برندگان جوایز را ۱۴ مارس ۲۰۲۳ اعلام کرد و الداگسن نیز در بین فهرست نامزدهای نهایی قرار گرفت. یک‌ ماه بعد، این هنرمند در وب‌سایتش اعلام کرد که جایزه را نمی‌پذیرد.

آن‌طور‌که الداگسن در اطلاعیه‌‌اش نوشته است، هدف او از شرکت در مسابقه این بود تا متوجه شود آیا مسابقات عکاسی برای تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی آماده شده‌اند یا خیر. برنده‌شدن اثر هنری او نشان داد شرایط مسابقات واقعاً برای تصاویر تولیدشده با ابزارهای هوش مصنوعی آماده نیست.

در ماه‌های اخیر، خبرهای مرتبط با هوش مصنوعی به اوج خود رسیده‌اند و الداگسن اولین هنرمندی نیست که در رقابت عکاسی با استفاده از فناوری مذکور برنده شد؛ چراکه اگوست سال قبل، جیسون آلن نیز اثر هنری خود موسوم به Théåtre D’opéra Spatial را به مسابقه‌ی هنرهای زیبای نمایشگاه ایالت کلرادو ارسال کرد و برنده شد.

با پیشرفت‌های مداوم هوش مصنوعی، ابزارهای تولیدکننده‌ی تصویر مبتنی‌بر این فناوری نیز ارتقا می‌یابند و آثاری جذاب‌تر و زیباتر ایجاد می‌کنند.