نیش‌دندان‌های گوشتخوار؛ شکارچیان مرموزی که به سرعت به تکامل رسیدند و ناپدید شدند | بهمن 1401

نیش‌دندان‌های گوشتخوار؛ شکارچیان مرموزی که به سرعت به تکامل رسیدند و ناپدید شدند | بهمن 1401

نزدیک به ۲۵۲ میلیون سال پیش، زنده ماندن بسیار دشوار بود. فوران ابرآتشفشان‌ها اکوسیستم‌ها را ناپایدار ساخته بود و درطول یک میلیون سال با رقم زدن مجموعه‌ای از انقراض‌ها، حیات روی زمین را برای همیشه تغییر داد. اما در آفریقای جنوبی کنونی، برخی شکارچیان با وجود تمام مشکلات به گونه‌های غالب تبدیل شدند.

به گزارش نیویورک تایمز، بر اساس مقاله‌ی مجله‌ی Current Biology، درندگان دندان‌نیشی به شکلی غیرمنتظره در اواخر رویداد انقراضی پرمین با سرعت بالایی ظاهر و ناپدید شدند. درنتیجه، این نظریه‌ی زیست‌بومی که شکارچیان بزرگ را اولین قربانیان فشارهای انقراضی می‌داند، به چالش کشیده می‌شود.

اکتشافات جدید به رمزگشایی برخی متغیرهای انقراض پرمین تریاس کمک می‌کنند و می‌توانند برای درک پیامدهای بحران‌های زیست‌بومی کنونی سیاره‌ی زمین مفید باشند.

دوره‌ی پرمین از ۲۹۸ میلیون و ۲۵۲ میلیون سال پیش به طول انجامید. در این دوره سیناپسیدها، پیشگامان تکاملی پستانداران یا پیش‌پستانداران از گونه‌های غالب بودند و دایناسورها هنوز به تکامل نرسیده بودند. به گفته‌ی کریستین کامرر، دیرینه‌شناس و موزه‌دار موزه‌ی علوم طبیعی کارولینای شمالی و نویسنده‌ی مقاله، سیناسپیدهای پرمین شامل نیاکان خود ما نیز می‌شدند و اغلب افراد اطلاعی از این موضوع ندارند. این گونه‌ها نسبت به دایناسورها یا خزندگان دیگر به ما نزدیک‌تر هستند.

گورگونوپسیدیاها (زشت‌سیمایان) یکی از زیرمجموعه‌های سیناپسیدها بودند. این گونه‌های گوشتخوار چهارپا با دندان‌های نیش‌مانند خود که از پوزه‌ای جعبه‌مانند بیرون آمده بودند، شکار می‌کردند. به گفته‌ی پیا ویگلیتی، دانشمند موزه‌ی تاریخ طبیعی فیلد و مؤلف دیگر مقاله، این گونه‌ها در واقع تی‌رکس‌های زمانه‌ی خود بودند.

دیدگاهتان را بنویسید