نقش مشاورین جذب سرمایه رتیبا در هموار کردن مسیر جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها | بهمن 1401

نقش مشاورین جذب سرمایه رتیبا در هموار کردن مسیر جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها | بهمن 1401

موارد زیر از دیگر خدماتی است که مشاورین جذب سرمایه می‌توانند به استارتاپ‌ها ارائه دهند:

• شناسایی مسیرهای مختلف جذب سرمایه

• ساختاردهی طرح کسب‌وکار

• ارزیابی پتانسیل سودآوری

• شناسایی و معرفی سرمایه‌گذاران مناسب برای استارتاپ

به طور کلی مشاورین جذب سرمایه با توجه به تجربه، تخصص و دانش خود در این زمینه به استارتاپ‌ها کمک می‌کنند تا با گردآوری مستندات درست و بجا و آمادگی کامل برای جذب سرمایه‌ از سرمایه‌گذاران اقدام کنند.

استارتاپ‌ها در جذب سرمایه به چه نکاتی توجه کنند؟

دریافت مستندات جذب سرمایه و آماده‌سازی آن توسط مشاورین به معنای تضمین جذب سرمایه نیست. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است یک استارتاپ توسط سرمایه‌گذاران پذیرفته نشود. اما درصورتی که از خدمات مشاوره جذب سرمایه رتیبا استفاده کرده باشید، تحلیل‌گران رتیبا تضمین می‌کنند که در فرآیند جذب سرمایه با مشکلاتی از قبیل تخمین نادرست جریان‌های نقدی یا ارزش‌گذاری نامناسب روبرو نخواهید شد و محاسبات ارائه شده در مستندات جذب سرمایه کاملا مورد تأیید کارشناسان سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر خواهد بود.

نکاتی که به صورت کلی برای جذب سرمایه از سرمایه‌گذار باید در ذهن داشته باشید عبارتند از:

• ایجاد نیاز برای سرمایه‌گذاری: استارتاپ باید پتانسیل رشد خود را با رفع نیازهایش به سرمایه‌گذاران نشان دهد. با این روش سرمایه گذاری آن‌ها توجیح می‌شود.

• ارائه تفکر نوآورانه به سرمایه‌گذار: استارتاپ باید خدمات و محصولات خود را به گونه‌ای ارائه دهد که نوآوری فرآیندش آن را در برابر رقبا پیروز گرداند.

• نمایش تجربیات موفق در گذشته: در جلسات ارائه به سرمایه‌گذار باید از موفقیت‌هایی که در گذشته بدست آورده است صحبت کند. اینکار به جلب اعتماد سرمایه‌گذاران کمک می‌کند. هرچند صحبت‌ از شکست‌هایی که تجربه کرده‌اند هم تأثیر منفی نخواهد داشت.

• آگاهی از بازار: اگر قصد جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران خارجی را دارید از جملاتی مثل «ما نظیر نداریم» یا ما «اولین نفر در بازار هستیم» بپرهیزید. بازار و رقبای خود را به طور کامل شناسایی کنید و به دنبال معرفی مزیت رقابتی خود نسبت به دیگران باشید.

• تیم درست بچینید: استارتاپ خود را متکی به یک شخص نشان ندهید. سرمایه‌گذاران تمایل دارند که روی تیم سرمایه‌گذاری کنند نه روی فرد.

گروه تحلیل‌گران رتیبا در طی سال‌های اخیر این افتخار را داشته‌اند که به کسب‌وکارهای زیادی در بازارهای مختلف و با سطح بلوغ‌های متفاوت از مراحل پیش بذری تا مراحل پایانی چرخه‌ی بلوغ کسب‌وکارخدمات جذب سرمایه ارائه داده است. تیمچه، تفکیکان، بانیترو، گردشگری سلامت آریا، دیموند و… تنها بخشی از استارتاپ‌هایی هستند که از این خدمات استفاده کرده‌اند. در پورتفولیوی رتیبا (https://retiba.ir/portfolio) می‌توانید مجموعه‌ی کامل استارتاپ‌هایی که از خدمات ارزش‌گذاری، مدل‌سازی مالی و جذب سرمایه رتیبا استفاده کرده‌اند را مشاهده نمایید.

جذب سرمایه: https://retiba.ir/fundraising/

مشاوره جذب سرمایه: https://masoudgoudarzi.com/