نشست محرمانه نخبگان جهان درباره هوش مصنوعی؛ قضیه چیست؟ | بهمن 1401

نشست محرمانه نخبگان جهان درباره هوش مصنوعی؛ قضیه چیست؟ | بهمن 1401

همان‌طور که CNBC گزارش می‌دهد، ۱۳۰ نفر از نخبگان تجاری و سیاسی جهان این هفته در لیسبون برای نشست سالانه‌ی بیلدربرگ گرد یکدیگر می‌آیند. اگرچه احتمالاً بحث‌های دیگری نیز در این رویداد مطرح خواهد شد اما هوش مصنوعی مهم‌ترین آن‌ها است.

حضور سم آلتمن به‌عنوان مدیرعامل OpenAI در نشست بیلدربرگ تعجب‌آور نیست. او اولین‌ بار در کنگره‌ی ایالات‌متحده حضور یافت و درمورد مقررات مرتبط با هوش مصنوعی با قانون‌گذاران بحث کرد. ساتیا نادلا یکی دیگر از افرادی است که در نشست مذکور حضور خواهد داشت و در این فهرست نام افراد سرشناس دیگری مثل دمیس حسابیس، مدیرعامل دیپ‌مایند و اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل نیز دیده می‌شود.

درحال‌حاضر جزئیات بیشتری درمورد جلسه‌ی محرمانه‌ی بیلدربرگ دردسترس نیست. گروهی از افراد سرشناس حوزه‌ی فناوری و سیاست در این رویداد حضور خواهند داشت تا درمورد هوش مصنوعی بحث‌ و گفت‌وگو کنند. البته امید چندانی به انتشار نتایج این مذاکرات نداشته باشید؛ زیرا به‌احتمال زیاد هیچ اطلاعاتی درمورد آن به‌طور عمومی ارائه نخواهد شد.

سال گذشته اصلاحات سیاسی-جغرافیایی مرتبط با جنگ روسیه و اوکراین در صدر فهرست موضوعات نشست بیلدربرگ بود و اکنون هوش مصنوعی مهم‌ترین موضوع این رویداد است.

طبق گزارش فیوچریسم، این شصت‌ونهمین نشست بیلدبرگ است؛ نشستی که اولین‌ بار در سال ۱۹۵۴ با هدف تقویت گفت‌وگو میان اروپا و آمریکای شمالی ایجاد شد.

هنری کیسینجر، وزیر امورخارجه‌ی سابق آمریکا، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و دمیترو کولبا، وزیر خارجه‌ی اوکراین نیز به نشست بیلدربرگ دعوت شده‌اند. انتظار می‌رود پیتر تیل، سرمایه‌گذار مطرح فناوری و آلبرت بورلا مدیرعامل فایزر نیز به رویداد مذکور بپیوندند.

در بخشی از بیانیه‌ی مطبوعاتی مبهم بیلدربرگ امسال آمده: «جلسه‌ی بیلدربرگ، انجمنی برای گفت‌وگوهای غیررسمی درمورد موضوعات مهم است.»