نسل جدید گرافیک‌های ورک‌استیشن انویدیا برای لپ‌تاپ و دسکتاپ معرفی شد | بهمن 1401

نسل جدید گرافیک‌های ورک‌استیشن انویدیا برای لپ‌تاپ و دسکتاپ معرفی شد | بهمن 1401

در یک پله پایین‌تر، پردازنده گرافیکی لپ‌تاپ RTX 4000 Ada Generation قرار دارد. مشخصات نشان می‌دهد که این پردازنده به طور قطع بر اساس GPU AD104 NVIDIA ساخته شده و آن را مشابه RTX 4080 برای لپ تاپ‌ها می‌کند. این پردازنده حدود ۲۱ درصد از نظر توان محاسباتی و ۲۵ درصد از نظر حافظه از RTX 5000 Ada Laptop ضعیف‌تر است و ما را با یک قطعه که دارای ۷۴۲۴ هسته CUDA و ۱۲ گیگابایت حافظه است مواجه می‌کند.

در ستون‌های بعدی مشخصات دو پردازنده گرافیکی ضعیف‌تر یعنی RTX 3500 Ada Laptop و RTX 3000 Ada Laptop را می‌بینید اما در آخرین ستون RTX 2000 Ada Laptop را مشاهده می‌کنیم که با توجه به مشخصات معرفی شده تقریبا شبیه به پردازنده RTX 4060 برای لپ‌تاپ‌ها عمل می‌کند و در مقایسه با برادر بزرگ‌تر خود، RTX 3000، دارای کاهش محسوسی در توان پردازش محاسباتی است.

لپ‌تاپ‌های مبتنی بر این پردازنده‌های گرافیکی، قرار است به تدریج در ماه‌های آتی از شرکای معمول انویدیا در دسترس قرار گیرند و از آنجایی که این قطعات OEM هستند، انویدیا هیچ راهنمایی قیمتی برای لپ‌تاپ‌های نسل RTX Ada ارائه نکرده است.

در بخش دسکتاپ نیز انویدیا یک پردازنده گرافیکی جدید با نام RTX 4000 SFF Ada Generation را معرفی کرده است که برای بازار کارت گرافیک‌های دارای فرم فاکتور کوچک مناسب است. در جدول زیر مشخصات این پردازنده گرافیکی را در مقایسه با RTX 6000، پردازنده قدرت‌مند انویدیا و پردازنده نسل قبلی یعنی RTX A2000، مشاهده می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید