ناسا فضانوردان ماموریت آرتمیس ۲ را معرفی کرد | بهمن 1401

ناسا فضانوردان ماموریت آرتمیس ۲ را معرفی کرد | بهمن 1401

ناسا امروز عصر به وقت ایران، اسامی چهار فضانوردی را که در ماموریت آرتمیس ۲ به دور ماه پرواز خواهند کرد، اعلام کرد. انتظار می‌رود این افراد به نخستین مسافران ماه پس از برنامه آپولو تبدیل شوند.

خدمه آرتمیس ۲ عبارت‌اند از فرمانده رید وایزمن، خلبان ویکتور گلوور و متخصصان ماموریت کریستینا کوک و جرمی هانسن. هانسن فضانورد آژانس فضایی کانادا (CSA) است که براساس توافق بین ایالات متحده و کانادا در آرتمیس ۲ حضور خواهد داشت. او نخستین غیرآمریکایی خواهد بود که مدار زمین را ترک می‌کند و رهسپار ماه می‌شود.

خدمه آرتمیس ۲ روز دوشنبه درجریان رویدادی در میدان الینگتون، محل عملیات پرواز ناسا در نزدیکی مرکز فضایی جانسون در هیوستون معرفی شدند. بیل نلسون، مدیر ناسا و دیگر رهبران آژانس فضایی آمریکا در کنار تقریبا تمام اعضای گروه فضانوردی ناسا به‌جز سه سرنشین کنونی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در این رویداد حضور داشتند.

مدیر ناسا پس از اعلام اسامی فضانوردان گفت: «رید، ویکتور، کریستینا و جرمی، هرکدام از این ماجراجویان داستان خودشان را دارند. اما به‌همراه یکدیگر آن‌ها نماینده‌ی آرمان ما هستند: وحدت در عین کثرت. به‌همراه هم، ما آغازگر عصر تازه‌ای از اکتشافات برای نسل جدیدی از فضانوردان و رویاپردازان خواهیم بود.»

براساس زمان‌بندی کنونی، وایزمن، گلوور، کوک و هانسن در اواخر سال ۲۰۲۴ سوار بر فضاپیمای اوراین ناسا و برفراز موشک اسپیس لانچ سیستم (SLS) از سکوی پرتاب 39B در مرکز فضایی کندی به ماه پرتاب خواهند شد. آرتمیس ۲، نخستین ماموریتی خواهد بود که درجریان آن، کپسول اوراین و SLS به‌همراه فضانوردان پرواز خواهند کرد. این ماموریت همچنین دومین پرواز هردو فضاپیما پس از پرواز آزمایشی آرتمیس ۱ در سال ۲۰۲۲ را رقم خواهد زد.

فضانوردان ماموریت ۱۰ روزه‌ی آرتمیس ۲ به‌دور ماه نخواهند چرخید و روی آن فرود نخواهند آمد؛ بلکه درعوض، مسیر بازگشتی آزاد و ترکیبی را دنبال خواهند کرد. درطول این سفر، اوراین از ماژول سرویس خود برای انجام مانورهای متعدد به‌منظور افزایش مدارش به‌دور زمین و درنهایت قراردادن خدمه در مسیر بازگشت آزاد به ماه استفاده خواهد کرد؛ بدین صورت که گرانش زمین به‌طور طبیعی فضاپیما را پس از پرواز از کنار ماه به سمت خانه خواهد کشید.

فضانوردان پیش از ترک مدار زمین به سمت ماه، از مرحله‌ی فوقانی اسپیس لانچ سیستم به‌عنوان هدفی برای انجام عملیات‌های پهلوگیری استفاده می‌کنند و توانایی‌شان در پرواز دستی اوراین را می‌آزمایند.

خدمه آرتمیس ۲ همچنین سامانه‌های پشتیبانی از حیات، ارتباطی و ناوبری فضاپیما را پیش از عزیمت به ماه آزمایش خواهند کرد. فضانوردان درطول سفرشان به فاصله‌ی تقریبا ۱۰٬۴۲۷ کیلومتری سطح ماه خواهند رسید و تا ۱۰٬۳۰۰ کیلومتر فراتر از سمت تاریک ماه پرواز خواهند کرد. در این نقطه، آن‌ها به دورترین مسافتی که تاکنون یک انسان در اعماق فضا رفته، سفر خواهند کرد و می‌توانند زمین و ماه را از پنجره‌های اوراین تماشا کنند.

ماموریت آرتمیس ۲ با فرود اوراین در اقیانوس آرام، دور از سواحل کالیفرنیا به پایان خواهد رسید. موفقیت این ماموریت، هموارکننده‌ی مسیر برای بازگرداندن نخستین‌ها انسان‌ها به سطح ماه خواهد بود. در این ماموریت با نام آرتمیس ۳، فضانوردان احتمالا در سال ۲۰۲۷ یا ۲۰۲۸ در قطب جنوب ماه فرود خواهند آمد.