مزایا و معایب فیلم‌برداری با نرخ ۲۴، ۳۰ و ۶۰ فریم بر ثانیه | بهمن 1401

مزایا و معایب فیلم‌برداری با نرخ ۲۴، ۳۰ و ۶۰ فریم بر ثانیه | بهمن 1401

ویدئویی که با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه ضبط می‌شود، به‌لطف تعداد فریم‌های بیشتر در هر ثانیه، روان‌تر است و به عنوان استاندارد طلایی فیلم شناخته می‌شود.

مزایای فیلم‌برداری با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه

ویدئوهای ۶۰ فریم بر ثانیه به لطف روان‌ بودن، چشم نوازتر هستند و ویدئو حس پویاتری را به بیننده منتقل می‌کند.

اگر قصد آهسته کردن صحنه‌هایی از ویدئو را دارید، انتخاب نرخ ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه می‌تواند ایدئال باشد؛ چرا که با نصف کردن سرعت ویدئو، نرخ تصویر ۳۰ فریم‌بر‌ثانیه می‌شود و تصویر تار نمی‌شود.

معایب فیلم‌برداری با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه

همان‌طور که ویدئوهایی با نرخ ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه روان و پویا هستند، ممکن است برای بسیاری از بیننده‌ها آزاردهنده باشند. نرخ فریم بالا زمان ضبط ویدئو، نیازمند نوردهی بیشتر با ایزو، گشودگی دریچه‌ی دیافراگم یا سرعت شاتر است.

برای خروجی ایدئال در ویدئو، سرعت شاتر باید نزدیک به دو برابر نرخ فریم باشد تا از تار بودن بیش از حد تصویر جلوگیری شود. اگر نرخ تصویر روی ۶۰ فریم بر ثانیه تنظیم شده باشد، سرعت شاتر باید حداقل ۱٫۱۲۵ باشد تا تصویر تار نشود. برای جبران تاریکی هم باید عدد ایزو را بیشتر کرد که این امر هم باعث ایجاد نویز در تصویر می‌شود.

هزینه‌ای که برای خرید دوربین با رزولوشن 4K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه باید کرد، تقریباً دو برابر بیشتر از هزینه‌ای است که برای خرید یک دوربین با رزولوشن 4K و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه باید صرف کرد؛ پس اگر قصد خرید دوربینی برای فیلم‌برداری 4K را دارید، خرید یک دوربین با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه بصرفه‌تر خواهد بود.

حجم ویدئوهایی که با نرخ ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه ضبط می‌شوند، زیاد است و باعث اشغال فضای بیشتر می‌شود. تدوین این ویدئوها هم به سیستمی با مشخصات قدرتمند نیاز دارد.

چه زمانی باید با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه فیلم‌برداری کرد؟

فیلم‌برداری با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه می‌تواند برای پروژه‌های سنگین مناسب باشد؛ اما اگر قصد ضبط یک ویدئوی ساده را دارید، پیشنهاد می‌شود از نرخ فریم پایین‌تری استفاده کنید تا در هزینه‌های مالی هم صرفه‌جویی شود.

استفاده از نرخ ۶۰ فریم برای فیلم‌برداری از یک رویداد ورزشی می‌تواند مناسب باشد؛ چرا که وقتی ورزشکار با سرعت زیادی حرکت می‌کند، در نرخ ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه، وضوح بیش‌تری برای دیدن آن به‌کار می‌رود.

اگر در پروژه‌ی فیلم‌برداری قصد اجرای تکنیک حرکت آهسته را دارید، نرخ تصویر ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه می‌تواند مناسب باشد.

برای استریمرها، زمانی که نرخ تصویر بازی ۶۰ فریم‌برثانیه است، با تنظیم دوربین برای ضبط ویدئوی ۶۰ فریم بر ثانیه هماهنگی بین تصویر بازی و استریمر به‌وجود می‌آید.

نرخ فریم تصویر را نسبت به نیاز خود انتخاب کنید

هر نرخ فریم نقاط قوت خود را دارد و شما باید تصمیم بگیرید که کدام‌یک برای پروژه ویدئویی شما بهترین است. چه با ۲۴ فریم بر ثانیه سینمایی، چه با ۳۰ فریم بر ثانیه استاندارد، چه با ۶۰ فریم بر ثانیه نرم، نیازهای خلاقانه خود را تعیین کرده و ویدئو را ضبط کنید.

دیدگاهتان را بنویسید