مزارع پرورش حشرات؛ تجارتی سودآور یا ظالمانه؟ | بهمن 1401

مزارع پرورش حشرات؛ تجارتی سودآور یا ظالمانه؟ | بهمن 1401

متداول‌ترین حشرات پرورشی شامل جیرجیرک‌ها، سوسک‌ها و مگس‌ها هستند. ما درباره‌ی زندگی آن‌ها نسبت‌به زنبورها یا مورچه‌ها که به‌خوبی مطالعه شده‌اند، اطلاعات کمتری داریم. حتی مطالعات بسیار کمتری روی مرحله لاروی حشرات انجام شده است. این مشکل دیگری به مشکلات موجود اضافه می‌کند، زیرا لارو سوسک تاریکی و لارو مگس سرباز سیاه معمولا قبل از بلوغ کشته می‌شوند. آیا لارو حشرات کمتر از بزرگسالان درد را احساس می‌کنند؟ واقعا نمی‌دانیم.

این مساله‌ای در رابطه با پرسش حساس‌بودن حشره و ناشناخته‌ی پیچیده‌ای است که به هزار ناشناخته کوچک‌تر تقسیم می‌شود. به هر طرف که نگاه کنیم، سوال دیگری وجود دارد. به همین دلیل است که پژوهش‌های مرتبط با ادراک درد معمولا روی حیواناتی تمرکز دارند که در درخت تکاملی فاصله نزدیک‌تری با انسان دارند.

کریستین اندروز، استاد فلسفه در دانشگاه یورک در تورنتو می‌گوید موجودات دریایی غیرپستاندار و غیرماهی نیز نادیده گرفته شده‌اند. همین امر درمورد کرم‌های نماتد (انگل‌های میکروسکوپی که از فراوان‌ترین موجودات روی زمین هستند) صادق است.

درحالی‌که دانشمندان درمورد حساس بودن حشرات بحث می‌کنند، صنعت پرورش حشرات با سرعت درحال رشد است. قرن‌ها است انسان‌ها حشرات را می‌خورند، اما این حشرات معمولا از حیات وحش صید شده یا در مزارع نسبتا کوچک پرورش داده می‌شدند. اکنون استارتاپ‌ها درحال ساخت کارخانه های بزرگی هستند که ده‌ها میلیون حشره را در یک مکان نگهداری کنند.

استارتاپ فرانسوی Ynsect درحال ساخت کارخانه‌ای در امیانز است که می‌تواند سالانه ۲۰۰ هزار تن محصولات حشره را تولید کند که عمدتا برای غذای حیوانات و انسان استفاده می‌شود. تاسیسات بزرگ دیگری در هلند، ایالات متحده و دانمارک درحال فعالیت یا درحال ساخت هستند.

برچ می‌گوید: «اگر قصد پرورش جانورانی را داریم که ممکن است حساس باشند، باید استانداردهای رفاهی وجود داشته باشد.»

درحال‌حاضر هیچ دستورالعمل رفاهی رسمی برای حشرات پرورشی وجود ندارد و قوانین کمی وجود دارد که پرورش‌دهندگان حشرات را ملزم به رعایت استانداردهای رفاهی خاص کند. نهاد اتحادیه اروپا که نماینده پرورش‌دهندگان حشرات است، پنج دستورالعمل اتخاذشده از قانون رفاه مهره‌داران را تعیین کرده است، اما شرکت‌ها معمولا خودشان تصمیم می‌گیرند که رفاه بالا چه می‌تواند باشد. باب فیشر، استاد دانشگاه ایالتی تگزاس که روی رفاه حشرات کار می‌کند، می‌گوید: «اگر نگرانی‌های رفاهی وجود داشته باشد، باید هنگام طراحی و ساخت این تاسیسات مداخله کنید.»

طراحان مزرعه باید عوامل زیادی ازجمله دما، سطح رطوبت، نور، میزان ازدحام حشرات و غذای آن‌ها را بگیرند. برای پرورش‌دهندگان حشرات، این‌ها مسائل مهندسی هستند، آن‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که تا حد امکان تعداد بیشتر حشرات زنده می‌مانند و اداره مزارع برای آن‌ها ارزان است. اما همه این‌ها با رفاه حیوانات مرتبط هستند.

چند خبر خوب نیز در این زمینه وجود دارد. فوتیس فوتیادیس، بنیان‌گذار استارتاپ پرورش حشره Better Origin که در کمبریج ماساچوست قرار دارد، می‌گوید به‌نظر می‌رسد لارو برخی از حشرات زندگی در شرایط پرازدحام را دوست دارد. او ظروف خاصی را به پرورش‌دهندگان اجاره می‌دهد که می‌توانند لاروهای مگس سرباز سیاه خود را به تعداد ده هزار عدد در یک سینی در شرایط تاریک و مرطوب پرورش دهند. فوتیادیس می‌گوید: «آن‌چه فکر می‌کنیم رفاه بالا برای سایر حیوانات است، ممکن است رفاه بالایی برای حشرات نباشد. ما باید درک جدیدی درمورد آنچه حشرات می‌خواهند انجام دهند، به دست آوریم.»

مساله این است که درک بسیار محدودی از آنچه حشرات دوست دارند، انجام دهند، داریم. لاروهای مگس سرباز سیاه ممکن است شرایط شلوغ را دوست داشته باشند، اما حشرات بالغ چطور؟ چیتکا بازدید از مرکزی را به یاد می‌آورد که در آن مگس‌های سرباز سیاه بالغ بدون غذا و در شرایط شلوغ نگهداری می‌شدند. او می‌گوید: «برایم عجیب بود.»

برخی از مزارع پرورش حشرات مانند Better Origin به مگس‌های سرباز سیاه بالغی که از آن‌ها برای تولید لارو استفاده می‌شود، غذا نمی‌دهند، اما پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد در صورتی که ماده‌های بالغ تغذیه شوند، مدت بیشتری عمر می‌کنند و بیشتر تخم می‌گذارند. فوتیادیس می‌گوید: «اینکه به حشرات بالغ اجازه دهیم که تخم بگذارند و سپس از بین بروند، کاری است که این صنعت همسو با سایر صنایع حیوانی انجام می‌دهد و احتمالا این وضعیت فقط زمانی می‌تواند تغییر کند که در بازار فرصتی برای حشره‌هایی ایجاد شود که در رفاه بالاتری پرورش داده می‌شوند.»

معضل بزرگ‌تری که وجود دارد، نحوه کشتار حشرات است. در اتحادیه اروپا، بیشتر حیوانات باید قبل از کشتار بیهوش شوند، اما چنین مقرراتی برای حشرات وجود ندارد. حشرات را می‌توان با استفاده از حرارت، بخار، جوشاندن، انجماد یا خرد کردن کشتار کرد. لاروهای استارتاپ Better Origin به صورت زنده به جوجه‌های پرورشی خورانده می‌شوند.

به‌جز این ایده که مرگ سریع بهتر از مرگ تدریجی است، در‌این‌باره که کدام روش کشتار برای حشرات کمتر از همه دردناک است، ایده‌ای نداریم. فیشر می‌گوید: «با توجه به عدم قطعیتی که وجود دارد، یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم، تلاش برای اطمینان از این موضوع است کشتار آن‌ها با سرعت اتفاق می‌افتد.»

دیدگاهتان را بنویسید