مدیر سابق سازمان فضایی روسیه فکر می‌کند ناسا روی ماه فرود نیامده است | بهمن 1401

مدیر سابق سازمان فضایی روسیه فکر می‌کند ناسا روی ماه فرود نیامده است | بهمن 1401

تردیدهای روگوزین در مورد برنامه آپولو درطول سال‌های حضورش در روسکاسموس علنی نشد؛ اما براساس دلایل بسیار، ناسا و همکاران بین‌المللی‌اش سبک مدیریت او را تحمل‌ناشدنی می‌دانستند. او فضانوردان آمریکایی را مسخره می‌کرد، بارها تهدید کرد که روسیه را از همکاری در ایستگاه فضایی خارج می‌کند و تلاش کرد از این سازه‌ی بین‌المللی برای اهداف تبلیغاتی استفاده کند. درنتیجه وقتی وی سال گذشته از ریاست روسکاسموس برکنار شد،، ناسا احساس خوشایندی به این اتفاق داشت.

اما چرا اکنون نمی‌توان اظهارنظر نادرست روگوزین را نادیده گرفت؟ به‌باور اریک برگر، سردبیر فضا در ارز تکنیکا دو دلیل خوب برای آن وجود دارد.

اول اینکه روگوزین درحال واردشدن به جریان رو به رشد انکارکننده‌ی فرود روی ماه است. به‌نظر می‌آید که شک‌وتردیدها در مورد اینکه آیا ناسا واقعا نیم‌قرن پیش توانسته چنین کاری را انجام دهد یا نه، به‌طور فزاینده‌ای رو به افزایش است و روگوزین قصد دارد با بهره‌گیری از این جریان، احساسات ضدآمریکایی را تقویت کند. این انکارگرایی را باید به رسمیت شناخت و با استدلال منطقی رد کرد.

دوم، روگوزین درحالی فرود ناسا روی ماه را انکار می‌کند که روس‌ها این اتفاق را در زمان واقعی از روی زمین مشاهده کردند و حتی فضاپیمایی درحال گردش به‌دور ماه داشتند. ادعای روگوزین مبنی بر اینکه تنها مدرک قابل ارائه برای فرود روی ماه، کتابی از لئونوف بود، بی‌اساس است. درواقع همزمان با ماموریت آپولو ۱۱ در سال ۱۹۶۹، شوروی یک ماموریت بازگشت نمونه از ماه را با عجله انجام داد. این ماموریت با نام لونا ۱۵ قصد داشت چند صد گرم خاک ماه را درست پیش از بازگشت فضانوردان ناسا به زمین آورد تا توجهات را از آن ماموریت تاریخی پرت کند.

وقتی آپولو ۱۱ به مدار ماه رسید و نیل آرمسترانگ و باز آلدرین به سطح قمری رفتند، فضاپیمای لونا ۱۵ در مدار ماه قرار داشت. حتی برخی گفتگوهای غیررسمی بین ناسا و سازمان فضایی شوروی انجام شد تا اطمینان حاصل شود که دو فضاپیما در ارتباطات بین ماه و زمین دچار اختلال نمی‌شوند. به‌طور خلاصه، روس‌ها از نزدیک فرود آمریکا روی ماه را تماشا کردند و به‌خوبی می‌دانستند که ناسا چه کاری انجام داده است.

لونا ۱۵ چند ساعت پیش از برخاستن آرمسترانگ و آلدرین از روی ماه به‌منظور بازگشت به زمین، روی سطح قمری سقوط کرد. با این اتفاق، مسابقه‌ی فضایی به پایان رسید.