مایکروسافت پس از ۲۸ سال WordPad را از ویندوز حذف می‌کند | بهمن 1401

مایکروسافت پس از ۲۸ سال WordPad را از ویندوز حذف می‌کند | بهمن 1401

وردپد ۲۸ سال پیش به‌عنوان جایگزین سرویس مایکروسافت رایت (Microsoft Write) منتشر و در زمانی سریع به ابزار پیش‌فرض ویندوز برای ویرایش متن تبدیل شد. وردپد اساساً نسخه‌ی سبک‌تر ورد بود که به‌رایگان دردسترس کاربران ویندوز قرار می‌گرفت.

مایکروسافت با انتشار سیستم‌عامل ویندوز ۷، تغییرات زیادی در وردپد اِعمال کرد؛ ازجمله اضافه‌کردن زبان طراحی Ribbon UI به این نرم‌افزار. رابط کاربری وردپد باردیگر در ویندوز ۸ تغییر کرد. از زمان انتشار ویندوز ۸ تاکنون، شاهد تغییر خاصی در وردپد نبوده‌ایم.

با درنظرگرفتن این‌ موضوع که بیش‌ از یک دهه از انتشار آخرین به‌روزرسانی وردپد می‌گذرد، حذف این نرم‌افزار از ویندوز ۱۱ چندان برایمان تعجب‌برانگیز نیست. رایگان‌بودن نسخه‌ی آنلاین مایکروسافت ورد باعث شده است تا وردپد در سال‌های اخیر کاربرد چندانی نداشته باشد و بسیاری از کاربران آن را به‌دست فراموشی بسپارند.

مایکروسافت نگفته است که وردپد دقیقاً در چه تاریخی از ویندوز حذف می‌شود؛ اما احتمالاً این اتفاق با انتشار به‌روزرسانی بزرگ بعدی ویندوز ۱۱ رخ خواهد داد. بی‌شک در ویندوز ۱۲ که سال ۲۰۲۴ از راه می‌رسد، هیچ اثری از وردپد نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید