ماموریت چاندریان ۳ پرتاب شد؛ تلاش دوباره هند برای فتح ماه | بهمن 1401

ماموریت چاندریان ۳ پرتاب شد؛ تلاش دوباره هند برای فتح ماه | بهمن 1401

هند بعدازظهر جمعه در ساعت ۱۲:۳۵ به وقت ایران، با پرتاب ماموریت چاندریان ۳ از سایت پرتاب سری‌هاری‌کوتا در سواحل شرقی خود برفراز موشک مارک ۳، در مسیر بازگشت به ماه قرار گرفت. این ماموریت تا حد زیادی تکرار تلاش پیشین هند برای فرود‌ روی سطح ماه در سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شود. آن ماموریت با نام چاندریان ۲، پس از سقوط فضاپیما روی ماه شکست خورد.

چاندریان ۳ با برچسب قیمت نسبتاً متوسط ۷۳ میلیون دلار، حامل امیدهای پرجمعیت‌ترین کشور جهان برای فتح ماه است و در بحبوحه‌ی علاقه‌ی دوباره به کاوش قمر زمین پرتاب می‌شود. ایالات متحده و چین هردو قصد دارند در سال‌های آینده فضانوردان خود را به ماه اعزام کنند. درهمین‌حال، چندین ماموریت رباتیک از روسیه، ژاپن و آمریکا نیز امسال و سال آینده، زمین را به مقصد ماه ترک خواهند کرد.

اگر ماه‌نشین و ماه‌نورد رباتیک چاندریان ۳ بتوانند فرودی نرم روی ماه انجام دهند، دستاوردی رقم خواهد خورد که هیچ کشور دیگری جز چین در قرن جاری موفق به خلق آن نشده است. این موفقیت که افتخار ملی بزرگی برای برنامه‌ی فضایی بومی هند محسوب خواهد شد، این کشور را پس از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی و چین به چهارمین فاتح ماه تبدیل خواهد کرد. علاوه‌‌بر بخش دولتی، مجموعه‌ای از استارتاپ‌های فضایی نیز درحال ظهور در هند هستند.

ماه گذشته، هند بر سر انجام ماموریتی مشترک به ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال آینده با ناسا به توافق رسید. سازمان تحقیقات فضایی هند یا به اختصار ISRO همچنین درحال ساخت فضاپیمای مسافربری برای حمل فضانوردان خود به مدار است.

موشک مارک ۳ امروز درحالی‌که جمعیتی از مردم پرچم هند و چترهای رنگارنگ را به اهتزاز درمی‌آوردند، از روی سکوی پرتاب به آسمان برخاست. ۱۶ دقیقه بعد، فضاپیما از مرحله‌ی فوقانی موشک جدا شد و دوری از تشویق و تحسین را در مرکز کنترل ماموریت ایسرو برانگیخت. جیتندرا سینگ، وزیر مشاور در وزارت علوم و فناوری هند در سخنانی پس از پرتاب گفت: «این واقعا لحظه‌ی افتخار برای هند و لحظه‌ای سرنوشت‌ساز برای تمام ما اینجا در سری‌هاری‌کوتا است.»

درطول هفته‌های آینده، فضاپیما مجموعه‌ای از مانورها را انجام خواهد داد تا پیش از عزیمت به سمت ماه، مدار خود را کشیده کند. تلاش برای فرود قرار است ۲۳ یا ۲۴ اوت (یکم یا دوم شهریور)، همزمان با طلوع خورشید در محل فرود در منطقه‌ی قطب جنوب ماه انجام شود. محوطه‌ی فرود چاندریان ۳ در نزدیکی محل برنامه‌ریزی‌شده برای فضاپیمای لونا ۲۵ روسیه قرار دارد. قطب جنوب ماه ظاهراً حجم چشمگیری آب یخ‌زده را در خود جای داده و از این‌رو به مکان محبوبی برای اکتشافات فضایی و احداث پایگاه‌های قمری تبدیل شده است.

فرود روی ماه همچنان دشوار است و بسیاری از برنامه‌های فضایی در این مسیر شکست خوردند. ماموریت‌های موفقیت‌آمیز پیشین در نزدیکی استوای ماه فرود آمدند و آن‌هایی که هدفشان رسیدن به قطب جنوب بود، تاکنون با ناکامی مواجه شده‌اند. برخلاف مناطق استوایی دردسترس‌تر که در آن‌ها نور خورشید برای فضاپیماهای خورشیدی فراوان است، مناطق قطب جنوب، نور خورشید را در زوایای کم دریافت می‌کنند و سایه‌های طولانی در آنجا، فرود ایمن را به چالش تبدیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید