فاجعه‌بارترین حوادث هسته‌ای تاریخ؛ از چرنوبیل تا سن لورن | بهمن 1401

فاجعه‌بارترین حوادث هسته‌ای تاریخ؛ از چرنوبیل تا سن لورن | بهمن 1401

  • محل وقوع: پنسیلوانیا، ایالات متحده
  • سطح: ۵
  • سال وقوع: ۱۹۷۹

در سال ۱۹۷۹، سوپاپ شکسته‌ی بخار در رآکتور هسته‌ای واقع در تری مایل آیلند در پنسیلوانیا، باعث رعب و وحشت کارکنان نیروگاه شد. خطا در ارزیابی، به فروگداخت نسبی رآکتور انجامید. آن‌ها همچنین نتوانستند تا ۲۴ ساعت نشت پرتوها را رصد کنند.

علت حادثه‌ی تری‌ مایل آیلند، خرابی‌های مکانیکی و همچنین خطای انسانی بود. حادثه با خرابی الکتریکی در ساعت ۴ صبح آغاز شد. این خرابی از سرمایش مناسب هسته‌ی رآکتور جلوگیری کرد. وقتی حرارت هسته‌ افزایش یافت، سوپاپ آزادسازی فشار به‌طور خودکار باز شد اما بسته شدن آن دچار مشکل شد. نه‌تنها بخار رادیواکتیو در هوا آزاد شد بلکه سردکننده‌ی کافی هم در سیستم وجود نداشت.

اخبار نشت‌شده از حادثه به مطبوعات راه پیدا کرد و فرماندار پنسیلوانیا از تمام زنان باردار و کودکان سن مدرسه خواست منطقه را در شعاع هشت کیلومتری تری مایل‌آیلند ترک کنند. ساکنان دچار وحشت شدند و بیش از ۱۰۰ هزار نفر گریختند. هیچ پیامد سلامتی شدیدی در رابطه با این حادثه گزارش نشد، اما به ترس گسترده و مخالفت شدید عمومی با برنامه‌ی هسته‌ای انجامید. ده‌ها گزارش و بررسی تأیید کردند که ساکنان نزدیک در معرض خطر جدید پرتوها قرار نداشتند.

۶. فاجعه فرست‌چاک ریور

دیدگاهتان را بنویسید