علت یکسره کار کردن یخچال؛ بررسی تمام عوامل | بهمن 1401

علت یکسره کار کردن یخچال؛ بررسی تمام عوامل | بهمن 1401

خرابی یا ایراد جزئی تایمر دیفراست

چهارمین علت یکسره کار کردن یخچال خرابی یا ایراد جزئی تایمر دیفراست است. وظیفه اصلی تایمر دیفراست، در واقع فعال کردن دیفراست یا برفک‌زدایی در یخچال به حساب می‌آید. در یخچال‌های مدرن و پیشرفته از مدارهای حالت جامد برای کنترل چرخه یخ‌زدایی استفاده می‌شود، اما در یخچال‌های قدیمی از این تایمر برای کنترل سیستم یخ‌زدایی استفاده می‌کردند.

تایمر چیزی بیش از یک ساعت موتور محور نیست که فرایند خنک‌سازی و یخ‌زدایی را کنترل می‌کند.

در صورت خراب شدن این چرخه دچار مشکل شده و در نهایت شاهد این امر خواهید بود که یخچال به صورت مدام در حال کار است. برای حل این مشکل نیاز به تعمیر این قطعه یا تعویض آن است؛

بهتر است برای تعویض این تایمر خودتان اقدام نکنید چون از قطعات داخلی آن بوده و به تجهیزات ویژه برای تعمیر یا تعویض کردن آن نیاز خواهد بود.

همچنین یکی دیگر از مواردی که در رابطه با علت یکسره کار کردن یخچال باید بررسی شود؛ خراب شدن المنت این تایمر است. اگر المنت به درستی کار نکند، چرخه یخ زدایی انجام نمی‌شود و برفک در یخچال جمع خواهد شد و قدرت برودت یخچال کاهش پیدا می‌کند. در این حالت موتور باید مدام و به صورت یکسره کار کند تا بتواند سرمای آن را تأمین کند.

کثیف بودن کندانسور و کویل‌های آن

عامل دیگر یکسره کار کردن یخچال را می‌توان در کثیف بودن کندانسور و کویل‌های آن جست‌وجو کرد. کندانسور یکی از قطعات مهم یخچال به شمار می‌رود که با نام چگالنده نیز شناخته می‌شود. این قطعه در حکم مبدل حرارتی است.

نکته: کثیف شدن کندانسور و کویل‌های آن مانع تبادل حرارتی آن شده و در نهایت گرما به درستی از یخچال دفع خواهد شد؛ این امر باعث می‌شود حرارت در گاز برگشتی به یخچال باقی مانده و یخچال به صورت مداوم کار کند تا سرمای مورد نیاز تأمین شود. این قطعه در پشت یخچال شما به‌صورت لوله‌های ریز موازی قابل مشاهده است.

برای جلوگیری از خراب شدن آن نیاز است تا برنامه‌ای ماهانه برای تمیز کردن آن داشته باشید و بعد از کشیدن یخچال از پریز، با یک دستمال نمدار هرگونه گرد و غبار و پرزی را تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید