سامانه سخا؛ آموزش ثبت نام و کار با سایت خدمات انتظامی | بهمن 1401

سامانه سخا؛ آموزش ثبت نام و کار با سایت خدمات انتظامی | بهمن 1401

در بخش مشاهده استعلام که در قسمت چپ این جدول قرار دارد می‌توانید استعلام هر یک از موارد مورد نیاز خود را مشاهده کنید.

۳. خدمات مرزبانی؛ این خدمت شامل درخواست پروانه گذر مرزی می‌شود که البته فقط مختص افرادی است که ساکن استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، بوشهر و هرمزگان هستند.

برای ثبت این درخواست لازم است پنج مرحله را طی کنید. ابتدا، اطلاعات خود به عنوان متقاضی دریافت این پروانه را ثبت کنید. در ادامه اگر همراهانی دارید مشخصات و اطلاعات آن‌ها را نیز باید وارد کنید. در مرحله سوم، اطلاعات معرفین خود را نیز وارد کرده و سپس اطلاعات مدارک خواسته‌شده را نیز ثبت کنید. در نهایت هم پس از بررسی تمام اطلاعات واردشده باید ثبت نهایی را انجام دهید.

۴. خدمات پلیس آگاهی؛ این بخش از خدمات سامانه سخا شامل استعلام خودروی مکشوفه، استعلام موتور مکشوفه و کشفیات اموال می‌شود.

برای استعلام خودرو و موتور مکشوفه بعد از کلیک روی این گزینه‌ها باید پلاک وسیله نقلیه مورد نظر خود را وارد کنید و سپس روی گزینه «استعلام» کلیک کنید.

با کلیک روی بخش اموال مکشوفه به صفحه‌ای در سامانه اموال مکشوفه (نما) منتقل می‌شوید که هم می‌توانید در آن پرونده جدیدی درباره اموال و کالاهای مکشوفه تشکیل دهید و هم این امکان را دارید که پرونده‌های پیشینی را که تشکیل داده و ثبت کرده‌اید پیگیری کنید.

۵. خدمات پلیس راهور؛ سامانه سخا در این بخش امور مربوط به نقل و انتقال (اعم از نقل و انتقال میان خریدار و فروشنده یا وکالت‌نامه تعویض پلاک)، استعلام تخلفات و… را ارائه می‌کند.

برای انجام امور مربوط به نقل و انتقال میان خریدار و فروشنده (یا همان شماره‌گذاری) در سمت راست صفحه روی گزینه خدمات پلیس راهور و سپس نقل و انتقال (خریدار و فروشنده) کلیک کنید. در صفحه جدیدی که به شما نمایش داده می‌شود لازم است قوانین را بخوانید، گزینه «قبول دارم» را تیک بزنید و سپس، روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید تا فرایند نقل و انتقال برای شما آغاز شود.

البته در نظر داشته باشید که در این سامانه شما صرفا می‌توانید درخواست نقل و انتقال را ثبت کنید و نوبت مراجعه حضوری دریافت کنید. در واقع، نقل و انتقال بدون مراجعه حضوری و بررسی خودرو عملا غیر ممکن است.

برای ثبت درخواست «نقل و انتقال میان خریدار و فروشنده» یا همان شماره‌گذاری و دریافت نوبت مراجعه باید چند مرحله را پشت سر بگذارید: در مرحله اول، وسیله نقلیه و متقاضی خرید را انتخاب کنید. سپس، درخواستتان را ثبت کنید. در مرحله سوم، درخواستی را که ثبت کرده‌اید بررسی و در ادامه آن را ثبت کنید.

پس از ثبت درخواست فرایند مراجعه حضوری برای شما آغاز می‌شود. باید در زمان و مکان تعیین‌شده حاضر شوید تا کارشناسان از وسیله نقلیه بازدید و آن را بررسی کنند. پس از بازدید، نظر کارشناسی‌شده مدیر فنی به شما ارائه می‌شود. در ادامه هزینه شماره‌گذاری را پرداخت می‌کنید و در نهایت، اگر مشکلی وجود نداشته باشد پلاک تخصیص پیدا کرده و کارت و سند آن صادر می‌شود.

اگر قصد دارید از خدمات مربوط به وکالت‌نامه تعویض پلاک استفاده کنید، در قسمت خدمات پلیس راهور روی گزینه «نقل و انتقال (وکالت‌نامه تعویض پلاک)» کلیک کنید. برای این که بتوانید به خدمات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنید لازم است اطلاعاتی را که در صفحه جدید برای شما نمایش داده شده است، تکمیل کنید.

در کادر اول اطلاعاتی مانند کد ملی مالک، شماره پلاک، شناسه سند وکالت‌نامه، رمز تصدیق وکالت‌نامه و… را وارد کنید. در ادامه و در بخش بررسی شرایط خودرو نیز مواردی مانند بیمه، معاینه فنی و… را باید کامل کنید.

در قسمت بعد لازم است اطلاعات وسیله نقلیه خود، اعم از کشور سازنده، کارخانه سازنده، نوع سوخت، شماره شاسی، شماره موتور و… را ثبت کنید. در نهایت، اطلاعات مالک وسیله نقلیه را نیز وارد کنید. این اطلاعات نام، نام خانوادگی و کد ملی مالک را شامل می‌شود.

پس از وارد کردن تمام این اطلاعات و مشخصات می‌توانید انتخاب کنید که از گزینه «مشاهده تصادفات» یا «اعلام مفقودی کارت خودرو» استفاده کنید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که تنها در صورتی می‌توانید در این سامانه نقل و انتقال خودرو را انجام دهید که خودروی شما مشخصات زیر را داشته باشد:

  • پلاک شخصی داشته باشد
  • ۶ دانگ بودن خودرو
  • نوع خودرو (سواری-سواری، سواری-هاچ‌بک، سواری-استیشن یا سواری-کار)
  • خریدار در شهرهای تهران، اصفهان، کرج، مشهد، شیراز، تبریز یا کرمان سکونت داشته باشد
  • آدرس خریدار مورد تایید راهور یا پست باشد

۶. خدمات پلیس پیشگیری؛ در این بخش از خدمات سامانه سخا، می‌توانید استعلام وضعیت پرونده انتظامی خود را دریافت کنید.

برای دریافت این استعلام در بخش سمت راست حساب کاربری خود در سامانه روی گزینه خدمات پلیس پیشگیری و سپس روی گزینه استعلام وضعیت پرونده انتظامی کلیک کنید. با این کلیک جدولی به شما نمایش داده می‌شود که نام، نام خانوادگی، کد ملی و شماره همراه شما در آن درج شده است. در قسمت پایین این جدول گزینه «نمایش پرونده‌ها» قرار دارد که با کلیک روی آن می‌توانید تمامی پرونده‌هایی را که پیشتر ایجاد کرده‌اید و وضعیتشان را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید