زمین به‌تازگی به دورترین فاصله‌اش از خورشید رسید؛ پس چرا هوا این‌قدر گرم است؟ | بهمن 1401

زمین به‌تازگی به دورترین فاصله‌اش از خورشید رسید؛ پس چرا هوا این‌قدر گرم است؟ | بهمن 1401

متوسط فاصله‌ی زمین و خورشید که ستاره‌شناسان آن را یک واحد نجومی می‌نامند، ۱۴۹,۵۹۷,۸۷۰/۷ کیلومتر تعریف شده است. بنابراین، این دفعه کمی بیشتر از ۱/۵ درصد از حد متوسط از خورشید دورتر بودیم. اگر کنجکاو هستید، آخرین حضیض در ۴ ژانویه ۲۰۲۳ (۱۴ دی ۱۴۰۱) اتفاق افتاد و مرکز زمین ۱۴۷,۰۹۸,۹۲۴ کیلومتر از مرکز خورشید فاصله داشت؛ یعنی حدود ۱/۵ درصد نزدیکتر از حد متوسط بود.

تأثیر کم این انحرافات مداری نشان می‌دهد که چرا مسیر زمین به دور خورشید بسیار شبیه به یک دایره‌ی کامل است. و این تأثیرات فقط با حدود ۳ درصد تغییر در قطر ظاهری خورشید در آسمان زمین مطابقت دارند؛ بسیار کمتر از آن‌چه که انسان بتواند با چشم غیرمسلح آن را تشخیص دهد، البته اگر با خیره شدن نامناسب به خورشید بدون محافظت، بینایی خود را از دست نداده باشید.

شگفت‌انگیزترین نکته در مورد این چرخه، زمانی است که تأثیر این فاصله در تقویم مشاهده می‌شود. حضیض هرسال در ژانویه یا دی ماه اتفاق می‌افتد، درحالی‌که اوج‌ مداری در ژوئیه یا تیر ماه است. این بدان معناست که در نیم‌کره‌ی شمالی، ما در زمستان به خورشید نزدیک‌تر هستیم و در تابستان فاصله از خوشید بسیار بیشتر است. دقیقاً برعکس آن چیزی که انتظار می‌رود.

نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که درواقع تغییر فصل به فاصله‌ی زمین از خورشید بستگی ندارد. دلیل واقعی تغییر فصل این است که محور چرخش زمین نسبت‌به صفحه‌ی مدار زمین حدود ۲۳ درجه کج شده است؛ به‌این ترتیب در طول یک سال قطب شمال زمین به سمت خورشید کشیده می‌شود یا از آن دور می‌شود.

قطب شمال در زمان انقلاب تابستانی در اواخر ژوئن یا در روزی از سال که خورشید در بالاترین حد خود قرار دارد و بیشترین زمان را در بالای افق در نیم‌کره شمالی می‌گذراند، بیشتر از سمت خورشید منحرف می‌شود. گرمای تابستان در نیم‌کره‌ی شمالی از روزهای طولانی‌تر و روشن‌تر این فصل ناشی می‌شود که به خورشید اجازه می‌دهند تا نوردهی بهتر و زمان بیشتری برای گرم کردن زمین داشته باشد.

در زمان انقلاب زمستانی در ماه دسامبر، محور شمالی زمین در بیشترین انحراف از خورشید قرار می‌گیرد، خورشید در آسمان شمالی پایین‌تر و روز در نیم‌کره‌ی شمالی کوتاه‌تر است؛ درنتیجه، آن قسمت از کره‌ی زمین را سرمای زمستانی فرا می‌گیرد. همچنین، انحراف محوری زمین به‌خوبی توضیح می‌دهد که چرا در اطراف استوا دمای فصلی به ندرت تغییر می‌کند؛ به‌این دلیل که موقعیت جابجایی خورشید از بالای سر زمین در عرض‌های جغرافیایی میانی ملایم است.

دیدگاهتان را بنویسید