روایت یک کارشناس نوروتکنولوژی از «ذهن‌خوانی» اپل و نقش هوش مصنوعی در تولید ویژن پرو | بهمن 1401

روایت یک کارشناس نوروتکنولوژی از «ذهن‌خوانی» اپل و نقش هوش مصنوعی در تولید ویژن پرو | بهمن 1401

کریسپین می‌گوید مردمک چشم قبل از کلیک روی یک آیتم، واکنش نشان می‌دهد چون انتظار دارید که پس از کلیک، اتفاقی بیافتد. بدین ترتیب اپل می‌توانست ازطریق نظارت روی رفتار چشم، نوعی بازخورد زیستی با مغز کاربر ایجاد کند.

بخش اعظم کارهایی که کریسپین در اپل انجام داده، تحت قرارداد محرمانه است و او نمی‌تواند جزئیات دقیقی ارائه دهد. کریسپین می‌گوید هدست واقعیت ترکیبی و به‌طور کلی محصولات مبتنی‌بر این فناوری، یک روز آثار جهانی قابل‌توجهی از خود برجای خواهند گذاشت.

کریسپین در دوران حضور در اپل، روی شناسایی وضعیت روانی کاربران به‌هنگام حضور در محیطی غوطه‌ورکننده نظیر واقعیت مجازی تمرکز داشت. اپل این وضعیت روانی را از روی شرایط بدن و مغز مشخص می‌کرد: «وقتی کاربر واقعیت محیط واقعیت ترکیبی یا واقعیت مجازی می‌شود، مدل‌های هوش مصنوعی پیش‌بینی می‌کنند که احساس کنجکاوی دارید، سرگردان شده‌اید، ترسیده‌اید، به آیتمی خاص توجه می‌کنید، یکی از تجربیات گذشته را به خاطر می‌آورید یا در حال دست‌و‌پنجه نرم کردن با حالت‌های شناختی دیگر هستید.»

اپل این حالات را ازطریق کارهایی مثل پایش چشم، فعالیت الکتریکی مغز، ریتم و ضربان قلب، فعالیت ماهیچه‌ها، تراکم خون در مغز، فشار خون، رساناییِ پوست و… شناسایی می‌کرد.

یکی دیگر از ترفندهای اپل برای شناسایی حالات شناختی، نمایش سریع محتوای بصری یا پخش سریع صداهایی به‌خصوص بود، به شیوه‌ای که کاربر امکان تشخیص آن‌ها را نداشت. سپس اپل نحوه‌ی واکنش کاربر به آن محتواهای بصری و صوتی را بررسی می‌کرد.

اپل همچنین با بهره‌گیری از فناوری یادگیری ماشین و سیگنال‌های بدن و مغز، پیش‌بینی می‌کرد که کاربر تا چه حد تمرکز کرده یا تا چه حد در حالت آرامش قرار دارد. اپل در همین راستا محیط‌های مجازی را به‌روزرسانی می‌کرد تا تمرکز و آرامش را تقویت کند.

کریسپین می‌گوید: «یک محیط غوطه‌ورکننده‌ی تطبیق‌پذیر را تصور کنید که ازطریق تغییر آنچه می‌بینید و آنچه می‌شنوید، به شما برای یادگیری، کار کردن یا آرام‌شدن کمک می‌کند.»

دیدگاهتان را بنویسید