رنگ‌آمیزی ۲ درصد از زمین به رنگ سفید، گرمایش جهانی را متوقف می‌کند | بهمن 1401

رنگ‌آمیزی ۲ درصد از زمین به رنگ سفید، گرمایش جهانی را متوقف می‌کند | بهمن 1401

در سال ۲۰۲۱، محققان دانشگاه پردو در آمریکا اعلام کردند که سفیدترین رنگ روی زمین را ساخته‌اند. این رنگ آن‌قدر سفید است که می‌تواند بیش از ۹۸ درصد نور خورشید را منعکس کند. این خصوصیت برای سیاره‌ی زمین بسیار مفید است؛ زیرا نوری که به زمین می‌تابد، گرما تولید می‌کند و این روزها زمین کمی بیشتر از همیشه درگیر گرما است.

به‌گزارش ساینس‌آلرت، محققان می‌گویند این رنگ سفید درصورت استفاده برای رنگ‌آمیزی بام ساختمان‌ها، دمای سطحی و دمای داخلی ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد و درنتیجه، نیاز به استفاده از دستگاه‌های تهویه‌ی هوا نیز کاهش پیدا می‌کند. حال اگر برنامه‌ی وسیع‌تری مانند کاهش دمای کل سیاره‌ی زمین وجود داشته باشد، آن وقت چه اتفاقی می‌افتد؟

جرمی ماندی، استاد مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیا دیویس و پژوهشگر حوزه‌ی فناوری پاک، مقاله‌ای در ژورنال ژول منتشر کرده و در آن نوشته است که اگر حدود ۱ تا ۲ درصد از سطح زمین با ماده‌ای مانند رنگ سفید پردو پوشش داده شود (نوری که این رنگ از سطح زمین به فضا منعکس می‌کند)، مقدار گرمای جذب‌شده‌ی سطح سیاره را به‌اندازه‌ی کافی برای تثبیت دمای جهانی کاهش می‌دهد.

به‌عبارت‌دیگر، این رنگ‌آمیزی سفید می‌تواند تأثیر بسزایی بر رفع مشکلات ناشی‌ از تغییرات اقلیمی بگذارد. علاوه‌براین، ماندی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری نیویورک تایمز گفته است نوری که به فضا بازگردانده می‌شود، آسیب چندانی به کیهان وارد نمی‌کند. او افزود: «این بازتاب نور مثل این است که یک لیوان آب معمولی به اقیانوس ریخته شود.»

دراین‌میان، سؤال این است که ۱ تا ۲ درصد از کل سطح زمین دقیقاً چقدر است؟ مساحت سیاره‌ی زمین حدود ۵۱۰ میلیون کیلومتر‌مربع است و بیشتر آن را آب تشکیل می‌دهد، بنابراین، این رنگ سفید حدوداً باید بین ۳ تا ۷ میلیون کیلومتر‌مربع را پوشش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید