درمان سرفه خشک؛ راهکارهای خانگی ساده‌ای که می‌توانید امتحان کنید | بهمن 1401

درمان سرفه خشک؛ راهکارهای خانگی ساده‌ای که می‌توانید امتحان کنید | بهمن 1401

چای ماسالا هم مانند ریشه‌ی گل ختمی حاوی آنتی‌اکسیدان است و گزینه‌ی مناسبی برای تسکین سرفه‌های خشک محسوب می‌شود. این چای خوشمزه، خلط‌آور است و مصرف آن به درمان هرچه‌سریع‌تر سریع‌تر گلودرد و سرفه خشک کمک می‌کند.

عسل یکی از گزینه‌های بسیار رایجی است که همه‌ی ما هنگام سرماخوردگی و برای درمان گلودرد از آن استفاده می‌کنیم. براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، عسل عملکرد بسیار بهتری نسبت به داروی دکسترومتورفان در تسکین سرفه دارد. استفاده از عسل برای بزرگسالان و کودکان بالای دو سال مانعی ندارد؛ اما به توصیه‌ی پزشکان، کودکان زیر دو سال نباید از عسل استفاده کنند.

درمان سرفه خشک با زنجبیل، یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. زنجبیل علاوه‌بر تقویت سیستم ایمنی و تسکین درد، خواص آنتی‌باکتریال و ضدالتهابی هم دارد. برای گرفتن نتایج بهتر و درمان سریع‌تر سرفه‌ خشک می‌توانید مقداری عسل هم به چای زنجبیلی خود اضافه کنید.

غرغره آب‌نمک گرم

آب‌نمک، التهاب را کاهش می‌دهد و به نرم‌شدن گلو کمک می‌کند؛ به‌همین دلیل نیز غرغره آب‌نمک گرم یکی از ساده‌ترین درمان‌های خانگی سرفه خشک است که بسیاری از پزشکان هم آن را به بیماران خود توصیه می‌کنند. توجه داشته باشید که غرغره آب نمک برای کودکان مناسب نیست؛ چراکه احتمال دارد به‌طور ناخواسته آب‌نمک را بنوشند.

نعناع فلفی ماده‌ای به‌نام منتول دارد که می‌تواند با بی‌حس‌کردن اعصاب انتهای گلو به تسکین سرفه خشک کمک کند. این گیاه، خاصیت ضدباکتریایی و ضدویروسی هم دارد؛ بنابراین چنانچه سرفه‌های خشک منشا باکتریایی یا ویروسی داشته باشند می‌تواند آن‌ها را مهار کند. برای بهره‌بردن از خواص این گیاه می‌توانید از دمنوش آن یا قرص‌های مکیدنی نعناع‌ فلفلی که در بازار موجود هستند استفاده کنید.

دستگاه‌های بخور، رطوبت موجود در هوای محیط را افزایش می‌دهند و به تسکین سرفه‌های خشک کمک می‌کنند. استفاده از این دستگاه‌ها یکی ساده‌ترین راه‌ها برای درمان خانگی سرفه خشک به‌شمار می‌رود.

رایحه‌درمانی

رایحه‌درمانی یا آروماتراپی، از دیگر درمان‌های خانگی سرفه خشک است و تاثیر چشمگیری در تسکین علائم شما خواهد داشت. در این روش، از روغن‌های مخصوص برای درمان سرفه خشک استفاده می‌شود. روغن اُکالیپتوس و روغن گیاه نعناع فلفلی از موثرترین روغن‌هایی هستند که برای تسکین سرفه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چه زمانی باید برای درمان سرفه خشک به پزشک مراجعه کنیم؟

اگرچه سرفه خشک معمولا با درمان‌های خانگی و بدون نیاز به پزشک تسکین می‌یابد، گاهی اوقات با علائم آزاردهنده‌ی دیگری همراه است و نیاز به مداخله‌ی پزشک دارد. اگر همراه با سرفه‌های خشک و آزاردهنده، علائمی مانند خس‌خس قفسه‌ی سینه، مشکلات تنفسی، تب و درد قفسه‌ی سینه هم داشتید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که اگر سرفه‌های شما بیشتر از ۲ ماه ادامه داشت و به‌مرور زمان بدتر شد هم باید تحت‌نظر یک پزشک قرار بگیرید.

سرفه خشک که در علم پزشکی با نام سرفه غیرمولد از آن یاد می‌شود، مشکل بسیار آزاردهنده‌ای است که می‌تواند زندگی شما را به‌صورت جدی مختل کند. گاهی اوقات این نوع سرفه دلایل بسیار ساده‌ای دارد و برخی از مواقع نیز به‌دلیل وجود مشکلات جدی بروز می‌کند. درمان‌های خانگی سرفه خشک که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم، راه‌های بسیار ساده اما موثری هستند که به شما کمک می‌کنند تا در زمان کوتاه‌تری به زندگی عادی خود برگردید. فراموش نکنید که درصورت داشتن علائم خطری که به آن‌ها اشاره کردیم، حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید