جمعی از فعالان آی‌تی: با اوضاع اینترنت، الفاظی چون پیشرفت داخلی، فناوری بومی و توسعه دانش‌بنیان‌ها نمک بر زخم است | بهمن 1401

جمعی از فعالان آی‌تی: با اوضاع اینترنت، الفاظی چون پیشرفت داخلی، فناوری بومی و توسعه دانش‌بنیان‌ها نمک بر زخم است | بهمن 1401

فعالان حوزه فناوری اطلاعات ساکن ایران اعتراض و نارضایتی‌شان از اختلالات اینترنت را در نامه‌ای سرگشاده و بدون مخاطب منتشر کردند چون: «مدت‌هاست بستری برای مطالبه‌گری اثربخش وجود ندارد.»

در این نامه که تاکنون به امضای بیش از ۲۰۰ نفر رسیده و همچنان در حال امضا شدن است، با توصیفی از وضعیت اینترنت در ماه‌های اخیر، خواستار رفع فیلترینگ، حذف محدودیت‌ها و تامین دسترسی به اینترنت با کیفیت، نه تنها برای صنف حوزه‌ی آی‌تی، بلکه برای تمام اقشار مردم ایران شدند.

متن کامل این نامه را در زیر بخوانید:

فیلترینگ‌ها و تحریم‌های گسترده، کار کردن در حوزه‌ی فناوری اطلاعات (IT) در ایران را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده‌است. در پنج ماه اخیر شاهد اعمال محدودیت‌ها و اختلالات شدید و متنوع بوده‌ایم. چنین تصمیماتی همچون بسیاری از سیاست‌های دستوری دیگر به دور از دانش و منطق و بدون در نظر گرفتن مزایای استفاده از شبکه‌ی اینترنت در زمینه‌های اقتصادی، آموزشی، درمانی و غیره بوده و گریبان‌گیر تک‌تک ما شده‌‌است.

این اختلالات گسترده با دستاویز ایجاد محدودیت در چند پلتفرم شبکه اجتماعی اجرا شده، اما تاثیرات منفی آن بسیار وسیع‌تر از محدود شدن اینستاگرام، تلگرام و … است و مشخص نیست که دقیقا در راستای حل کدام یک از معضلات کشور اجرا و پیگیری می‌شود. ضمن آن‌که هیچ نهاد و سازمانی خود را ملزم به پاسخگویی در برابر وقت و هزینه ضایع شده مردم در این وضعیت، نمی‌داند.

این اتلاف وقت و هزینه، برای فعالان حوزه آی‌تی دو چندان است. چرا که هر روز و هر ساعت در حال کلنجار رفتن با اوضاع نابه‌سامان شبکه اینترنت کشور هستند و قدرت‌نمایی حاکمیت با الفاظی چون پیشرفت داخلی، فناوری بومی و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان نه تنها دردی از این مشکلات دوا نمی‌کند، بلکه مرور و یادآوری آنها بسیار مضحک، مایه‌ی تاسف و نمک بر این زخم است.

این اختلالات نه تنها باعث بروز مشکلات روزمره و جدی برای شاغلین در جهت انجام درست و به موقع وظایف آن‌ها شده است، بلکه بار روانی ناشی از دست و پنجه نرم کردن روزانه با این کاستی‌ها -برای انجام ساده‌ترین کارها- خشم درونی تک تک افراد را تشدید کرده‌ و پرواضح است که این خشم انباشته، ناگزیر در آینده نزدیک به اشکال مختلف بروز خواهد کرد. بسیاری از مدیران، متخصصان و کارشناسان توانمند صنف آی‌تی در این سال‌ها مهاجرت کرده‌اند و ادامه‌ی روند پنج ماه گذشته، می‌تواند باعث افزایش بی‌سابقه‌‌ی آمار مهاجرت افراد شود.

ما به عنوان جمعی از اهالی اکوسیستم آی‌تی ایران، نسبت به فیلترینگ‌های بی‌پایه و اساس و کاهش محسوس سرعت و پهنای باند اینترنت، معترضیم و خواستار رفع فیلترینگ، حذف محدودیت‌ها و تامین دسترسی به اینترنت با کیفیت، نه تنها برای صنف حوزه‌ی آی‌تی، بلکه برای تمام اقشار مردم ایران هستیم.

ما نیز مانند سایر شهروندانی که در هزاره سوم زندگی می‌کنند، نیاز به اینترنت آزاد داریم و با اینترنت طبقاتی و ارائه اینترنت بدون فیلتر برای گروهی خاص از جامعه -حتی اگر آن گروه خودمان باشیم- مخالفیم.

قاعده این بود که در این نامه نهادهای مرتبط چون شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مخاطب قرار می‌دادیم. اما از آن‌جا که مدت‌هاست بستری برای مطالبه‌گری اثربخش وجود ندارد، به نوشتن نامه‌ای سرگشاده و بدون مخاطب، برای بیان کردن نظر و اعتراضمان نسبت به وضعیت اینترنت کشور، بسنده می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید