تلسکوپ فضایی اقلیدس اولین تصاویر آزمایشی‌اش را منتشر کرد | بهمن 1401

تلسکوپ فضایی اقلیدس اولین تصاویر آزمایشی‌اش را منتشر کرد | بهمن 1401

اقلیدس با رصد بخش‌های بزرگی از کیهان و شناسایی اشکال کهکشان‌ها، تلاش می‌کند تا اعوجاع احتمالی ناشی از ماده تاریک مرموز را مشاهده کند. دانشمندان باور دارند که فقط نزدیک به ۵ درصد از ماده‌ی موجود در کیهان، شامل چیزهایی است که با نگاه به آسمان شب می‌توانیم ببینیم.

پس چه چیزی از دید ما پنهان مانده است؟ این پرسشی است که اقلیدس سعی در پاسخگویی به آن دارد. درطول تقریبا دو دهه‌ی گذشته، دانشمندان دریافته‌اند که ماده تاریک یا پنهان نزدیک به ۲۵ درصد از جرم کیهان را تشکیل می‌دهد. جرم باقی‌مانده یا بیش از دو سوم کیهان، چیزی به نام انرژی تاریک است؛ نیرویی که درحال حاضر ناشناخته است و موجب انبساط کیهان می‌شود.

درک اینکه ماده تاریک واقعا از چه چیزی ساخته شده است یا حتی تایید وجود آن، نمایانگر گام بزرگی رو به جلو در فیزیک و کیهان‌شناسی خواهد بود. فیزیکدانان همچنین مشتاق درک بهتر ماهیت انرژی تاریک هستند. ما صرفا از روی تاثیر این نیرو بر انبساط رو به افزایش جهان، وجود آن را استنباط کرده‌ایم.

وقتی اقلیدس به‌طور کامل کالیبره شود، به‌معنای واقعی کلمه میلیاردها کهکشان را در آسمان شب رصد خواهد کرد و داده‌هایی را برای ترسیم نقشه‌ای سه‌بعدی از کیهان ارائه خواهد داد. اقلیدس یکی از اولین تلسکوپ‌های فضایی است که پس از کشف انرژی تاریک طراحی شد؛ درنتیجه دانشمندان امیدوارند که این ابزار جدیدشان داده‌های حیاتی را برای آشکارسازی پدیده‌های مرموز کیهانی ارائه دهد.

آژانس فضایی اروپا و همکاران این سازمان ازجمله ناسا به آزمایش و بررسی اقلیدس و ابزارهای علمی آن و پیشبرد روند راه‌اندازی تلسکوپ در چند ماه آینده ادامه خواهند داد. پس از تایید اینکه مراحل مورد نیاز پس از پرتاب و استقرار در فضا با موفقیت پشت سر گذاشته است، مرحله‌ی علمی ماموریت به‌طور رسمی در اواخر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید