تلسکوپ جیمز وب اکنون از تمام غول‌های منظومه شمسی عکس‌برداری کرده است | بهمن 1401

تلسکوپ جیمز وب اکنون از تمام غول‌های منظومه شمسی عکس‌برداری کرده است | بهمن 1401

با افزوده‌شدن زحل، تلسکوپ فضایی جیمز وب سرانجام هر چهار جهان غول‌پیکر منظومه شمسی را به تصویر کشیده است. مشاهدات این تلسکوپ از ششمین سیاره‌ی محله کیهانی ما که در ۲۵ ژوئن ۲۰۲۳ ثبت شد، اصلاح و پردازش شده و منظره‌ای تماشایی از حلقه‌های باشکوه زحل را که در تاریکی فضا می‌درخشند، پیش روی ما قرار داده است.

از طرف دیگر، قرص زحل در تصویر جدید جیمز وب، کاملاً تاریک و فاقد لایه‌های ابری شاخص است. سیاره از نگاه این تلسکوپ قهوه‌ای کم‌رنگ و بدون هیچ ویژگی خاصی به‌نظر می‌رسد. این امر بدین دلیل است که جیمز وب در طول موج‌های فروسرخ نزدیک و میانی جهان را می‌بیند. این طول موج‌های نور معمولاً برای چشم غیرمسلح انسان نامرئی هستند؛ اما می‌توانند چیزهای زیادی را آشکار کنند.

به‌عنوان مثال، انتشار حرارتی که با گرما مرتبط است، تحت سلطه‌ی طول موج‌های فروسرخ است. وقتی بخواهید بفهمید درون سیاره‌ای که در احاطه‌ی ابرهای ضخیم و کدر قرار دارد، چه خبر است، مطالعه‌ی دمای آن، راهی ارزشمند برای درک سیاره محسوب می‌شود.

برخی از عناصر و فرایندهای شیمیایی نیز نور فروسرخ ساطع می‌کنند؛ درنتیجه دیدن سیاره‌های منظومه شمسی در طول موج‌های خارج از محدوده‌ی باریک درک‌شدنی برای چشمان ما، می‌تواند اطلاعات بیشتری را در مورد ماهیت آن جهان‌ها به ما بیاموزد.

دیدگاهتان را بنویسید