تصویر تولید‌شده با هوش مصنوعی برنده مسابقه عکاسی شد | بهمن 1401

تصویر تولید‌شده با هوش مصنوعی برنده مسابقه عکاسی شد | بهمن 1401

Absolutely Ai سپس به‌طور‌علنی به digiDirect اعلام کرد که عکس آن‌ها با هوش مصنوعی تولید شده است. همین موضوع در استرالیا به‌شدت خبرساز شد و دیجی‌دایرکت جایزه‌ی مذکور را پس گرفت. اکنون این تصویر در کانون توجهات قرار گرفته است و عکاسان زیادی در سرتاسر جهان آن را ازنظر کیفیت و زیبایی‌شناسی بررسی کرده‌اند؛ عکسی که به‌نظر می‌رسد از دریچه‌ی دوربین پهپاد ثبت شده است.

سیسونز در‌ادامه گفت:

این موضوع بسیار مهم است؛ زیرا اکثر مردم هنگام مشاهده‌ی عکس‌ها توجه زیادی به جزئیات مربوط به زمان یا موارد غیرطبیعی ندارند. ما عکس‌ها را به‌سرعت مرور می‌کنیم و اگر تصویری نظر ما را جلب کرد، لحظه‌ای روی آن مکث می‌کنیم تا آن را لایک یا نظری برای آن ثبت کنیم.

البته در این‌جا به‌خصوص برای عکاسان بحث دیگری به‌میان می‌آید و آن تشخیص جعلی‌بودن تصاویر است. به‌هرحال، چندین متخصص مسابقه‌ی digiDirect را زیرنظر گرفته‌اند تا براساس خلاقیت عکاسان به آن‌ها جایزه بدهند.

سیسونز می‌‌گوید:

آیا عکاسان باید نگران تصاویر تولیدشده با هوش مصنوعی باشند؟

تصاویر تولیدشده با هوش مصنوعی درحال‌حاضر کامل نیستند. به‌عنوان مثال، هوش مصنوعی اخیراً تصاویری از دست انسان با ۶ انگشت تولید کرده‌ است. با‌این‌حال، فناوری مذکور ابزاری مؤثر، اما ترسناک است.

سیسونز توضیح می‌دهد:

یکی از دلایل مهم توسعه‌ی ابزارهای ساخت عکس با هوش مصنوعی این است کسب‌وکارهایی که اشتهای سیری‌ناپذیری برای محتوای جدید دارند، بازاریابی بهتر و حضوری پررنگ‌تر در رسانه‌های اجتماعی داشته باشند. سیسونز همچنین اظهار کرد:

انسان درمقابل ماشین؛‌ فصل بعد در دنیای هوش مصنوعی مولد

پیشرفت‌های مختلف در حوزه‌ی عکاسی از فوتوشاپ گرفته تا دوربین گوشی‌های هوشمند با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده‌اند و این موضوع درباره‌ی هوش مصنوعی نیز صدق می‌کند.

اکنون باید دید با ادامه‌ی روند کنونی در حوزه‌ی هوش مصنوعی، وضعیت به کجا ختم خواهد شد و تأثیر این فناوری روی عکاسی چه خواهد بود.

پس‌ از اینکه Absolutely Ai ماهیت واقعی تصویر خود را فاش کرد، digiDirect با انتشار اطلاعیه‌ی عمومی، این موضوع را اعلام کرد که جایزه را به‌اشتباه به تصویر تولیدشده با هوش مصنوعی اهدا کرده است و حالا برنده‌ی جدیدی انتخاب خواهد کرد.

دیجی‌دایرکت برای مسابقات بعدی خود قصد دارد از شرکت‌کنندگان درخواست کند که تصویر خام و آثار ویرایش‌شده‌ی خود را به‌همراه فراداده‌های مربوط به دوربین ثبت کنند تا دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید