تست ورزش چیست؟ بایدها و نبایدهای انجام تست استرس قلب | بهمن 1401

تست ورزش چیست؟ بایدها و نبایدهای انجام تست استرس قلب | بهمن 1401

چند دلیل عمده وجود دارد که پزشک متخصص باتوجه به آن‌ها به بیمار خود توصیه می‌کند تا تست ورزش انجام دهد. یکی از دلایل تجویز تست ورزش، بروز نشانه‌های بیماری قلبی در بیمار است. اگر بیمار دچار علائمی مانند تنگی نفس و درد قفسه سینه شده باشد، پزشک برای تشخیص علت بروز این مشکلات، از تست ورزش کمک می‌گیرد.

موقعیت دیگری که انجام تست ورزش به بیماران توصیه می‌شود، قبل از انجام جراحی قلب است. در چنین شرایطی، برای تشخیص اینکه آیا جراحی می‌تواند برای بیمار خطرناک باشد یا نه، این تست انجام می‌شود. برخی از افراد دچار بی‌نظمی ضربان قلب یا آریتمی هستند که در این شرایط نیز پزشک توصیه می‌کند تا تست ورزش انجام دهند.

بیمارانی که تشخیص بیماری قلب برای آن‌ها داده شده هم جزو افرادی هستند که انجام تست استرس به آن‌ها توصیه می‌شود. هدف از انجام این تست برای بیماران قلبی این است که پزشک معالج بتواند میزان کارایی درمان‌های انتخابی را بسنجد و درمورد ادامه‌دادن یا قطع‌کردن این روش‌های درمانی تصمیم بگیرد.

محدودیت‌های تست ورزش

تست استرس قلب، در کنار مزایا و قابلیت‌های متعدد، محدودیت‌هایی هم دارد. یکی از این محدودیت‌ها، به تشخیص بیماری انسداد شریان‌ها مربوط می‌شود. این تست درعین‌حال که می‌تواند مشکل انسداد شریان‌های بیمار را مشخص کند، قادر به تشخیص میزان این گرفتگی نیست؛ به‌همین‌دلیل پزشک نمی‌تواند با اطمینان کامل تشخیص دهد که آیا احتمال حمله‌ی قلبی وجود دارد یا نه.

احتمال وجود خطا در نتیجه‌ی تست نیز محدودیت دیگری به شمار می‌رود که تست ورزش با آن مواجه است. این محدودیت، پزشکان را مجبور می‌کند تا در کنار انجام این تست برای بیماران، از روش‌های دیگر نیز برای بررسی وضعیت آن‌ها استفاده کنند.

قبل از تست ورزش چه باید بکنیم؟

قبل از انجام تست استرس قلب نیاز نیست کار خاصی انجام دهید؛ اما توجه به چند نکته مهم قبل از تست ورزش ضروری است و توسط پزشک نیز به شما یادآوری می‌شود:

  • ۲۴ ساعت قبل از انجام تست ورزش از مصرف محصولات حاوی کافئین خودداری کنید. توجه داشته باشید که بسیاری از محصولاتی که تحت‌عنوان محصولات بدون کافئین به‌فروش می‌رسند، حاوی مقادیری کافئین هستند و شما نباید آن‌ها را قبل از تست ورزش مصرف کنید.
  • سه ساعت قبل از تست، چیزی نخورید و نیاشامید؛ البته مصرف آب هیچ محدودیتی ندارد.
  • داروهایی را که از قبل مصرف می‌کردید به‌هیچ‌عنوان قطع نکنید؛ مگر با توصیه‌ی پزشک معالج.
  • حتماً لباس و کفش راحتی با خود داشته باشید.
  • در صورت ابتلا به دیابت، حتماً قبل از انجام تست این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

مدت زمان تست ورزش

برخلاف ادعاهایی که در رابطه با طولانی‌بودن زمان تست ورزش و صرف زمان سه‌‌ساعته برای انجام آن مطرح می‌شود، تست ورزش ساده بسیار کمتر از سه ساعت طول می‌کشد؛ البته درصورتی‌که تست ورزش شما با اکوکاردیوگرافی، تصویربرداری هسته‌ای یا اِم‌آر‌آی همراه باشد، باید انتظار داشته باشید که تست شما در حدود سه ساعت یا حتی بیشتر ادامه داشته باشد.

مدت‌ زمان تست ورزش در حالت عادی حدود یک ساعت است که البته بیشتر این زمان صرف انجام کارهای قبل و بعد از تست می‌شود. به‌ عبارت دیگر، شما تنها حدود ۱۵ دقیقه در حال راه‌رفتن روی تردمیل یا رکاب‌زدن روی دوچرخه ثابت خواهید بود و آماده‌سازی شما برای انجام تست و ریکاوری بعد از آن، چیزی حدود ۴۵ دقیقه زمان خواهد برد.

اکو بهتر است یا تست ورزش؟