تد کازینسکی، بنیادگرای ضدفناوری یا پیامبر نجات‌بخش؟ | بهمن 1401

تد کازینسکی، بنیادگرای ضدفناوری یا پیامبر نجات‌بخش؟ | بهمن 1401

تد کازینسکی به‌طور مستقیم از کالج به تحصیلات تکمیلی در میشیگان رفت. دانشکده‌ی تد بدون اطلاع قبلی با کشف مقالات او که در مجلات معتبر منتشر شده بود، در مورد کارهای جدید او مطلع می‌شد. جوئل شاپیرو، یکی از دانشجویان، بعدا به نیویورک‌تایمز گفت: «انگار می‌توانست شعر بنویسد، در حالی که بقیه در حال تلاش برای یادگیری دستور زبان بودیم.»

تد کازینسکی در سال ۱۹۶۷ وارد برکلی شد. او با سخنرانی از روی کتاب درسی تدریس می‌کرد و به سوالات پاسخ نمی‌داد. با‌این‌حال به انتشار آثار برجسته ادامه داد و در دانشکده‌ی ریاضی ارتقا یافت.

دو سال بعد، بدون توضیح تصمیمش برای همکارانش، استعفا داد.

برادران کازینسکی هزینه‌ی ملک را در مونتانا تقسیم کردند. سپس زمانی که دیوید در سال ۱۹۸۹ نامزد کرد، با هم اختلاف پیدا کردند. پس از دستگیری تد، خبرنگاران نیویورک‌تایمز به دنبال دوستان او در هفت ایالتی رفتند که معلوم شده بود سابقه‌ی زندگی یا بازدید از آن‌ها را داشت. خبرنگاران هیچ‌کس را پیدا نکردند. برخی از دانشجویان او در مقطع تحصیلات تکمیلی گفتند از اینکه دریافتند اصلا او را به یاد نمی‌آورند، شگفت‌زده شدند. به طور گسترده گزارش شده که او هرگز رابطه‌ی عاشقانه نداشته است.

تد کازینسکی در طول سال‌های زندگی‌اش در مونتانا، از کتابدار لینکلن، نزدیک‌ترین شهر به کلبه‌اش، خواست که مجله‌های ناشناخته‌ی علم و ادبیات، گاهی به آلمانی یا اسپانیایی اصلی را برای او به‌دست آورد. او در مصاحبه‌ای پس از دستگیری با نشریه‌ی بریتانیایی گرین آنارشیست، گفت خدایانی را برای خود اختراع کرده است؛ از جمله «خرگوش پدربزرگ» که مسئول وجود خرگوش‌های پاشنه‌برفی بود که منبع اصلی گوشت او در زمستان بودند.

در همان مصاحبه، کازینسکی توضیح داد که چگونه به خشونت تمایل داشته است. قسمت مورد علاقه‌ی مناطق وحشی برای او، پیاده‌روی دو روزه از کلبه‌اش بود که شامل گذر از فلاتی با دره‌های شیب‌دار و آبشار می‌شد. در سال ۱۹۸۳، تد جاده‌ای آسفالت‌شده را پیدا کرد. او گفت: «نمی‌توانید تصور کنید که چقدر ناراحت شدم. از آن نقطه به بعد بود که تصمیم گرفتم به جای تلاش برای کسب مهارت‌های بیشتر در طبیعت، روی بازگشت به سیستم کار کنم. انتقام.»

این روایت خودش بود. برخی از جزئیات زندگی تد حاکی از تمایل به خشونت و بیگانگی از دنیای اطراف بود که ممکن است دلیل رفتار او نیز باشد. طبق گزارش آتلانتیک، کازینسکی در ۲۷ سالگی شروع به تصور قتل کرده بود. او در دفتر خاطراتش، بمب‌هایش را با عنوان کاتارسیس توصیف کرد. هرچند او روابط خود را با برادرش قطع کرد، اما گفت اگر زیر مهر علامت اضطراری کشیده شده باشد، نامه‌های دیوید را باز خواهد کرد. دیوید نوشت تا بگوید پدرشان در حال مرگ است و زیر مهر خط کشید.

دیوید به نیویورک‌تایمز گفت: «تد پاسخ داد و پاسخ او نسبتا عجیب و غریب بود. اساسا من کار خوبی کردم. این چیزی بود که ارزش برقراری ارتباط را داشت.» برادرش تنها بازمانده بی‌واسطه‌ی او محسوب می‌شد.

در زندان فوق امنیتی کلرادو، کازینسکی با زندانیان سلول‌های همسایه دوست شد: رمزی احمد یوسف که در سال ۱۹۹۳ در مرکز تجارت جهانی بمب‌گذاری کرد و تیموتی جی مک‌وی، بمب‌گذار اوکلاهماسیتی. یاهو نیوز در سال ۲۰۱۶ گزارش داد که کازینسکی کتاب‌هایش را با زندانیان به اشتراک می‌گذاشت، با آنها درباره‌ی مسائل سیاسی صحبت می‌کرد و با تاریخ تولد آنها آشنا شد.

رسانه‌های خبری نروژ گزارش دادند که آندرس برویک، که در سال ۲۰۱۱ ده‌ها نفر را در ساختمان‌های دولتی و در یک اردوگاه تابستانی جوانان به قتل رساند، بخش‌هایی از مانیفست تد کازینسکی را به مانیفست خود اضافه کرده بود. عجیب‌تر این بود که چگونه بسیاری از آمریکایی‌های قانون‌مند به همین خط فکری علاقه نشان دادند.

در سال ۲۰۱۷، الیوت میلکو، معاون سردبیر نشریه‌ی محافظه‌کار فرست تینگز، به تد کازینسکی «بینش‌های هوشمندانه و حتی پیامبرگونه نسبت داد.» در سال ۲۰۲۱، تاکر کارلسون در جریان مصاحبه با اندرو یانگ، تاجر و سیاستمدار آمریکایی به تفصیل و بدون هیچ انگیزه‌ای به تفکر کازینسکی اشاره کرد.

در اینترنت، جوانان با انواع وفاداری‌های حزبی یا حتی هیچ وابستگی، واژگان پیچیده‌ی نیمه‌طعنه‌آمیزی در حمایت از یونابامبر ابداع کرده‌اند. آنها با هشتگ‌های «ضدمدنی» یا «قرص‌تدخورده» خود را معرفی و از کازینسکی با عنوان «عمو تد» یاد می‌کنند. براساس مقاله‌ای در سال ۲۰۲۱ در مجله‌ی بافلر، ویدیوهای مربوط به آهنگ‌ها، صداگذاری و رقص‌های مربوط به یونابامبر در تیک‌تاک میلیون‌ها بازدید به دست آورده است.

تد کازینسکی دیگر آن قاتل مرموزی نبود که با تاخیر توجیه عجیبی برای خشونت ارائه کرده بود. اکنون او مبتکر یکی از بسیار سبک‌های قانون‌شکنی بود. جنایات تد متعلق به گذشته‌ی دور بود و او از مدت‌ها پیش در زندان بود و دیگر تهدیدی فعال برای جامعه محسوب نمی‌شد.

حمایت آنلاین از کازینسکی نشان نمی‌دهد که چه تعداد تروریست جدید طرفدار محیط‌زیست ساخته شده‌اند؛ اما میزان شیوع بدبینی، کسالت، نارضایتی از زندگی مدرن و تیرگی در مورد چشم‌انداز تغییر را اندازه‌گیری می‌کند.

در طول دوران زندان، آقای کازینسکی مکاتبات خود را به صورت دستی کپی کرد و به مجموعه‌ی جوزف لابادی در دانشگاه میشیگان فرستاد؛ آرشیوی که به اعتراضات بنیاد‌گرایانه اختصاص دارد و ده‌ها جعبه از نوشته‌های کازینسکی را جمع‌آوری کرده است.

به‌نقل از نیویورک مگزین، مقالات تد کازینسکی به یکی از محبوب‌ترین پیشنهادات این مجموعه تبدیل شده است. جولی هرادا، متصدی مجموعه در مصاحبه‌ای با مجله، از توصیف افرادی که بیش از حد شیفته‌ی آقای کازینسکی بودند و برای بررسی آرشیو او از کتابخانه بازدید کردند، خودداری کرد. او فقط یک چیز گفت: «هیچ‌کس دیوانه به نظر نمی رسد.»

دیدگاهتان را بنویسید