تاریخ انتشار اندروید ۱۴ و هرآنچه از آن می‌دانیم | بهمن 1401

تاریخ انتشار اندروید ۱۴ و هرآنچه از آن می‌دانیم | بهمن 1401

شخصی‌سازی صفحه‌ی قفل دستگاه ویژگی جدیدی برای اندروید نیست؛ اما تقریباً به گوشی‌ های سامسونگ محدود شده است. در اندروید ۱۴ این قابلیت ویژگی‌ای کلی خواهد بود که به دسترسی‌های آسان کاربران کمک زیادی می‌کند.

پیش‌از‌این، گوگل تصمیم می‌گرفت که کدام میان‌برها در صفحه‌ی قفل وجود داشته باشند و ممکن است چیزهایی نباشند که واقعاً به آن‌ها نیاز داشته باشید. اندروید ۱۴ به شما اسلاتی در راست و چپ برای استفاده از چراغ‌قوه، مزاحم نشوید (DND)، دوربین، Google Wallet، بی‌صدا‌کردن، Google Home، اسکنر کد QR یا دوربین ویدئویی می‌دهد؛ البته باز‌هم برخی از این‌ها در ایران کاربردی ندارند.

حذف برنامه‌های از‌قبل‌نصب‌شده

برخی از دستگاه‌های اندرویدی نرم‌افزارهای ازپیش‌نصب‌شده آزاردهنده‌ی بسیاری دارند؛ از برنامه‌های اسپانسر گرفته تا بازی‌های مختلف. اندروید ۱۴ ممکن است شامل بخشی در منو Developer Options برای حذف «برنامه‌های نصب‌شده در پس‌زمینه» باشد؛ البته هنوز مشخص نیست که آیا این ویژگی برای اندروید ۱۴ خواهد بود یا ۱۵.

تغییر ژست حرکتی کلید بازگشت (Back)

ژست برگشتی اندروید بهترین نیست؛ به‌خصوص اینکه برنامه‌ها همیشه مشخص نمی‌کنند که هنگام استفاده از ژست به کجا خواهید رفت. برای اینکه این موضوع کمی واضح‌تر شود، اندروید ۱۴ پیش‌نمایشی از جایی را به شما نشان خواهد داد که هنگام استفاده از ژست برگشتی به آن‌جا خواهید رفت. این یعنی زمانی‌که از کنار نمایشگر به سمت داخل سوایپ می‌کنید، نمایی از صفحه قبلی را خواهید دید.

حساسیت بیشتر در نصب برنامه‌ها

هنگامی‌که سعی می‌کنید برنامه‌ای را خارج از پلی‌استور دانلود و نصب کنید، در حال سایدلود‌کردن برنامه روی گوشی خود هستید؛ کاری که به‌راحتی در ویندوز ۱۱ نیز می‌توانید انجام دهید. اندروید ۱۴ اینک هوشمندتر شده و برنامه‌هایی که نسخه‌ی موردنیاز اندروید آن‌ها ۶ و قدیمی‌تر است، سایدلود نمی‌کند.

سوییچ خودکار بین دو سیم‌‌کارت

در‌حال‌حاضر، استفاده از دو سیم‌کارت در گوشی اندروید کمی دردسرساز است. اگر سیم‌کارت اصلی دریافت خوبی نداشت، باید به‌صورت دستی سیم‌کارت‌ها را تغییر دهید. گزینه‌ی جدیدی در تنظیمات اندروید ۱۴ وجود دارد که کاربران می‌توانند «تغییر خودکار داده‌های تلفن‌همراه» را انتخاب کنند و اندروید سعی می‌کند به‌طور خودکار بین سیم‌کارت‌ها بر‌اساس پوشش تلفن‌همراه جابه‌جا شود. گفتنی است که چند سالی است که آیفون‌ها این ویژگی را دارند.

شبیه‌سازی برنامه‌ها

شبیه‌سازی برنامه‌ها چیزی است که در گذشته برای انجام آن به برنامه‌های شخص ثالث یا گوشی سامسونگ نیاز داشتید؛ مثلاً می‌توانستید دو واتساپ یا دو تلگرام مختلف داشته باشید. اندروید ۱۴ ممکن است این ویژگی را رسماً به گوشی‌های شما بیاورد؛ بنابراین، منو جدید «Cloned Apps» در بخش برنامه‌ها وجود خواهد داشت. البته همه‌ی برنامه‌ها برای شبیه‌سازی در‌دسترس نخواهند بود؛ زیرا توسعه‌دهندگان و سازندگان می‌توانند انتخاب کنند که از این ویژگی استفاده کنند یا خیر!

استفاده از گوشی اندروید به‌عنوان وب‌کم

دیدگاهتان را بنویسید