انقلاب خفته فناوری؛ همه‌چیز درباره سرویس‌های ابری | بهمن 1401

انقلاب خفته فناوری؛ همه‌چیز درباره سرویس‌های ابری | بهمن 1401

یکی از پیشرفت‌های مهم در زمینه‌ی سرویس‌های رایانش ابری، ارائه‌ی سرویس‌های مبتنی بر GPS به کاربرها است. GPS سرویس‌های موقعیت‌یابی را به‌صورت آنی فراهم می‌کند. این عبارت مخف سیستم موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning System) است. کاربرها می‌توانند با استفاده از اتصال اینترنتی مسیرهای خود را روی نقشه پیدا کنند.

نمونه‌ها:

نمونه‌های برجسته‌ی سیستم ابری GPS عبارت‌اند از: گوگل مپز و یاهو مپز. این سرویس‌ها متن‌باز و رایگان هستند و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌کنند.

۱۳. اینترنت اشیاء (IoT)

اینترنت اشیاء ترند شناخته‌شده‌ای در رایانش ابری است. این فناوری اتصال بین کامپیوترها، سرورها و شبکه‌ها را برقرار می‌کند و با برقراری ارتباط موفق به جمع‌آوری داده از دستگاه‌های راه دور کمک می‌کند.

نمونه‌ها:

Google Cloud IoT، Microsoft Azure IoT Hub، IBM Watson IoT Platform

بلاکچین به فهرستی به هم متصل از بلوک‌های حاوی رکورد گفته می‌شود که به شکل فزاینده‌ای افزایش می‌یابند. در بلاکچین از رمزنگاری برای ذخیره‌سازی داده‌های داخل بلوک‌ها استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب امنیت، شفافیت و تمرکززدایی بالایی فراهم می‌شود. امروزه این فناوری همراه با کلاد به کار می‌رود و به این صورت امکان پردازش مقدار زیادی از داده‌ها و کنترل بهتر آن‌ها فراهم می‌شود.

نمونه‌ها:

Amazon Managed Blockchain و Oracle Blockchain از نمونه سرویس‌هایی هستند که از زیرساخت بلاک‌چین استفاده می‌کنند.

اپلیکیشن‌های حسابداری ابری، به کاربران در ردیابی هزینه‌ها و مدیریت سود و سرمایه به‌صورت آنی کمک می‌کنند. با نرم‌افزار حسابداری ابری، صاحبان کسب و کار دیگر نیازی به فرآیند نصب زمان‌بر نرم‌افزارهای معمولی، پشتیبان‌گیری یا دیگر وظایف نظارتی ندارند؛ زیرا با سرویس‌های ابری می‌توانند از طریق اینترنت به نرم‌افزار حسابداری دسترسی پیدا کنند.

همچنین دیگر نیازی به خرید یا مدیریت سرور یا دیگر زیرساخت‌های IT برای اجرای نرم‌افزار حسابداری نیست. از طرفی نرم‌افزار حسابداری ابری معمولا همیشه به‌روز است. ارائه‌دهنده‌ی ابری به صورت خودکار به‌روزرسانی‌های لازم را در اختیار کاربرها قرار می‌دهد و امکانات جدیدی را ارائه می‌کند.

پلتفرم‌های حسابداری ابری بسیاری از وظایف‌ بانکداری و حسابداری را خودکار می‌کنند و نیاز به کارهای دستی را کاهش می‌دهند. برای مثال نرم‌افزار ابری به‌صورت خودکار تراکنش‌های کارت اعتباری و بانکی را وارد می‌کند و تخفیف‌ها و مالیات‌ را محاسبه می‌کند.

نمونه‌ها:

Outright یکی از بهترین نمونه‌های اپلیکیشن حسابداری مبتنی بر کلاد است. برخی از دیگر نمونه‌ها عبارت‌اند از: Zoho books و Kash flow.

اپلیکیشن‌های مدیریت پروژه به کاربران در مستندسازی و اشتراک‌گذاری یادداشت‌ها با ذینفعان متعدد به‌صورت آنی کمک می‌کنند. به این شکل ذینفعان مدیریت پروژه می‌توانند به یادداشت‌های آماده‌ و ذخیره‌شده مراجعه کنند. این اپلیکیشن‌ها معمولا به صورت رایگان با امکانات پریمیوم به کاربران عرضه می‌شوند و برای برآورده ساختن اهداف تجاری و شخصی کاربرها طراحی شده‌اند.

نمونه: Evernote

۱۷. تجارت الکترونیک

سرویس‌های رایانش ابری همچنین در زمینه‌ی خدمات تجارت الکترونیکی پیشتاز هستند. برنامه‌های تجارت الکترونیکی متعددی وجود دارند که دسترسی به خدمات فروشگاهی آنلاین را فراهم می‌کنند. چنین اپلیکیشن‌هایی دارای مکانیزم‌های ردیابی متغیر هستند که امکان پیگیری وضعیت دریافت و تحویل سفارش را می‌دهند و به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کنند از هزینه‌های ردیابی، نرخ استرداد وجه در زمینه‌ی سفارش‌ها و نرخ خسارت به کسب و کار آگاهی پیدا کنند. صاحبان کسب‌وکار می‌توانند با این اپلیکیشن‌ها در زمان و تلاش لازم برای فرآیند ردیابی صرفه‌جویی کنند.

نمونه‌ها: آمازون، eBay

دیدگاهتان را بنویسید