اعتیاد به گوشی‌های هوشمند چیست و چگونه می‌توان بر این عادت منفی غلبه کرد؟ | بهمن 1401

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند چیست و چگونه می‌توان بر این عادت منفی غلبه کرد؟ | بهمن 1401

زیاده‌روی در مصرف یا استفاده از هر چیزی می‌تواند به اعتیاد منجر شود. گوشی هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیست و استفاده‌ی نادرست از آن ممکن است فرد را آشفته و کلافه کند. نحوه‌ی استفاده‌ی درست از این وسیله و این‌که چه زمان‌هایی بهتر است صفحه‌نمایش گوشی را از خود دور کنید، مطالبی هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. به‌طورکلی، استفاده‌ی بیش‌ازحد از تلفن همراه یک عادت ناسالم است و اگر فکر می‌کنید شما هم به این عادت مبتلا شده‌اید، باید بدانید که نیازی نیست گوشی هوشمند را ناگهانی و برای مدتی طولانی کنار بگذارید، تنها کافی است خودتان را در استفاده از آن کمی محدود کنید.

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند چیست؟

اغراق نیست اگر بگوییم تلفن‌های هوشمند ارتباطات و بهره‌وری را به طرز قابل‌توجهی افزایش داده‌اند؛ اگرچه همانطور که گفتیم زیاده‌روی در مصرف این وسیله‌ی مفید و کاربردی نیز می‌تواند آسیب‌هایی به‌همراه داشته باشد.

به‌طورکلی، اعتیاد به گوشی‌های هوشمند می‌تواند تعریف‌های متفاوتی داشته باشد. بااین‌حال، مواردی مانند چک کردن یا استفاده‌ی وسواس‌گونه از تلفن، احساس آشفتگی هنگام دوری از آن و استفاده‌از گوشی به‌نحوی‌که در زندگی اجتماعی و فعالیت‌های فرد اختلال ایجاد کند،‌ اعتیاد به این وسیله را به‌درستی شرح می‌دهند؛ به‌خصوص برای افرادی که کم‌وبیش با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

علاوه‌براین، اعتیاد به گوشی‌های هوشمند یا استفاده‌ی بی‌رویه از آن مشکلی رایج بین بسیاری از افراد جامعه است؛ بنابراین اگر زمان زیادی را صرف جست‌وجو در اینترنت می‌کنید، بدانید که تنها نیستید. به گفته‌ی دانشگاه هاروارد، تلفن‌های هوشمند به‌لطف پیام‌های متنی و اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی، محرک‌های اجتماعی را برای مغز فراهم می‌کنند که دست کشیدن از آن را دشوار می‌کند. تعجبی ندارد که برای بسیاری از مردم سخت است تلفنشان را برای مدت طولانی نادیده بگیرند.

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند چه معایبی دارد؟

براساس گزارش مجله‌ی بین المللی تحقیقات محیطی و سلامت عمومی، استفاده بیش‌از‌حد از گوشی‌های هوشمند می‌تواند اضطراب، کیفیت پایین خواب و حتی مشکلات فیزیکی انگشتان، گردن، پشت و شانه‌ها را در پی داشته باشد. اگر شب‌ها قبل از خواب تا مدت زیادی در‌حال گشت‌و‌گذار در شبکه‌های اجتماعی و مرور آن‌ها هستید، احتمالا این موارد برایتان آشنا به‌نظر می‌رسند.

علاوه‌بر مواردی که گفته شد، وقتی زمان زیادی را صرف استفاده‌از گوشی می‌کنید، طبیعتا وقتی برای سرگرمی‌های دیگر یا انجام فعالیت‌های اجتماعی نخواهید داشت؛ اما برای مقابله با این مسئله چه می‌توان کرد؟ با روش‌هایی که در ادامه خواهیم گفت می‌توانید نحوه‌ی استفاده‌از گوشی هوشمند را کنترل کنید.

چگونه استفاده از گوشی هوشمند را کاهش دهیم؟

کم پیش می‌آید که عادت‌های اشتباه کاملا ناگهانی از بین بروند؛ بنابراین، اگر به‌هردلیلی می‌خواهید زمان استفاده‌از گوشی‌های هوشمند را کاهش دهید، باید آن را به‌آهستگی از خود دور کنید؛ زیرا هم آسان‌تر است و هم تاثیر بیشتری بر بهره‌وری از تلفن همراه خواهد گذاشت. درواقع از این طریق ذهنتان را به استفاده‌ی درست از تلفن همراه عادت می‌دهید.

۱. با اعمال رنگ‌های خنثی،‌ جذابیت گوشی را کاهش دهید

ممکن است ساده به نظر برسد، اما کاهش رنگ‌های تند و روشن موجب می‌شود زودتر از نگاه‌کردن به گوشی خسته شوید و تاحدودی از جذابیت آن می‌کاهد. برای انجام این کار، رنگ‌های صفحه‌نمایش را روی حالت سیاه و سفید تنظیم کنید؛ این کار علاوه‌بر کاهش مصرف باتری، موجب می‌شود برنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و حتی نوشته‌ها بخشی از جذابیتشان را از دست بدهند و توجه کاربر را کمتر به خود جلب کنند. در گوشی‌های اندرویدی می‌توانید در منوی تنظیمات وارد System شوید. سپس در بخش Developer Options روی Simulate Color Space ضربه بزنید و از میان گزینه‌های موجود Monochromacy را انتخاب کنید.

ناگفته نماند که در برخی دیگر از گوشی‌های اندرویدی این ویژگی حالت خواب (Sleep Mode) نام دارد و برای دسترسی به آن باید وارد Modes and Routines شوید و آن را فعال کنید. با فعال کردن این قابلیت تمام رنگ‌های گوشی رنگ خاکستری به خود می‌گیرند و می‌تواند برای افرادی که مشکل کوررنگی دارند نیز مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید