اخترشناسان ستاره‌ای را شناسایی کرده‌اند که از آتش معمولی خنک‌تر است | بهمن 1401

اخترشناسان ستاره‌ای را شناسایی کرده‌اند که از آتش معمولی خنک‌تر است | بهمن 1401

وقتی در تعطیلات آخر هفته در کنار آتش کمپ می‌نشینید و به ستارگان آسمان شب خیره می‌شوید، حتی ریزترین نقطه‌های نورانی کوره‌های عظیمی هستند که گرمای شدید تولید می‌کنند؛ اما از بین این اجرام آتشین آسمانی، برخی چنان کم‌نور هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند.

یکی از این ستارگان کم‌نور، کوتوله‌ای قهوه‌ای کوچک‌تر از سیاره مشتری در فاصله‌ی تقریبا ۳۷ سال نوری از زمین است که به‌تازگی به‌عنوان سردترین ستاره‌ی شناخته‌شده با تلسکوپ رادیویی کشف شد. این ستاره در دمای ناچیز ۴۲۵ درجه‌ی سانتی‌گراد، از آتش معمولی خنک‌تر است و جرمی ایده‌آل برای برشته‌کردن مارشمالو محسوب می‌شود. درمقایسه، دمای خورشید ما درحدود ۵۵۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

کوی رز، دانشجوی دکترای نجوم در دانشگاه سیدنی به‌نقل از نیویورک‌تایمز می‌گوید: «ستاره‌ی بزرگی مانند خورشید ما، یک ماشین همجوشی هسته‌ای است که به خوبی در فضا کار می‌کند، گاز هیدروژن را فشرده و به هلیوم تبدیل می‌کند. این فرایند موجب تولید حجم عظیمی انرژی می‌شود که از ستاره تابش می‌کند و برای ما به شکل گرما و نور احساس می‌شود.

کوتوله‌های قهوه‌ای که گاهی‌اوقات «ستاره‌های ناکام» نامیده می‌شوند، به‌منظور رسیدن به گرانش قدرتمند مورد نیاز برای فشرده‌سازی هیدروژن تا نقطه‌ی همجوشی هسته‌ای، بسیار کوچک هستند. تارا مورفی، استاد نجوم در دانشگاه سیدنی و یکی از نویسندگان مقاله‌ای که پنجشنبه‌ی گذشته در ژورنال اخترفیزیکی منتشر شد، می‌گوید: «کوتوله قهوه‌ای از نظر جرم و دما بین ستاره و سیاره قرار دارد.» وجود کوتوله‌های قهوه‌ای ۶۰ سال پیش پیش‌بینی شد؛ اما از آنجا که چندان درخشان نیستند، پیداکردنشان بسیار سخت است.

دیدگاهتان را بنویسید