آموزش تغییر اندازه‌ صحیح تصاویر بدون افت کیفیت | بهمن 1401

آموزش تغییر اندازه‌ صحیح تصاویر بدون افت کیفیت | بهمن 1401

اندازه نهایی تصاویر به رزولوشنی که در تنظیمات انتخاب می‌کنیم بستگی دارد. برای مثال، اگر عکس ۳۰۰۰ × ۴۵۰۰ پیکسلی را در تراکم پیکسل ۳۰۰ dpi تنظیم کنیم با اندازه ۱۰ × ۱۵ اینچ چاپ می‌شود‌؛ اما اگر آن را روی ۷۲ dpi قرار دهیم با اندازه ۴۱٫۶ × ۶۲٫۵ اینچ چاپ خواهد شد.

طبق مثال، باوجود اینکه اندازه چاپ تغییر کرد؛ اما اندازه تصویر (فایل عکس) تغییر داده نشده است و فقط پیکسل‌های موجود مجدداً سازماندهی شدند. مثلاً یک بند کشی را در نظر بگیرید. بدون ایجاد تغییر در ترکیب بند و افزودن یا بریدن بخشی از بند کشی، می‌توان آن را کشید یا جمع کرد.

انتخاب اندازه عکس

در ابتدای امر باید بدانید که عکس را برای چه هدفی می‌خواهید؟ آیا قرار است آن را به‌صورت دیجیتالی نگهداری کنید یا در اینترنت به‌اشتراک بگذارید یا قصد دارید آن را چاپ کنید؟ زیرا، با توجه به هدفی که برای عکس تعیین می‌کنید حداکثر میزان تراکم پیکسل اهمیت خواهد داشت.

مثلاً اگر قصد دارید عکس را در حساب کاربری شبکه اجتماعی بارگذاری کنید، تنظیمات را روی ۷۲ dpi قرار دهید؛ اما چنین مقداری برای چاپ عکس مناسب نخواهد بود. بنابراین، اگر قصد چاپ کردن عکس را دارید باید این عدد بین ۳۰۰ و ۳۵۰ dpi قرار بگیرد تا کیفیت چشم‌نوازی در خروجی شاهد باشید.

فراموش نکنید که هر مانیتور و پرینتری تفاوت‌های جزئی نیز در رزولوشن خواهد داشت. برای مثال، اگر قرار باشد عکسی را با ابعاد ۱۰ × ۸ اینچ چاپ کنید. باید عکس شما تعداد ۸ × dpi ۳۰۰ برابر با ۲۴۰۰ پیکسل و ۱۰ × dpi ۳۰۰ برابر با ۳۰۰۰ پیکسل داشته باشد که به‌بیانی دیگر می‌شود: ۳۰۰۰ × ۲۴۰۰ پیکسل و هر عکسی بزرگ‌تر از این ابعاد فقط فضای حافظه را اشغال می‌کند. حالا سراغ پاسخ به پرسش اول برویم، روش تغییر اندازه عکس بدون افت کیفیت چگونه است؟

تغییر اندازه عکس با فتوشاپ

برای تغییر اندازه عکس با فتوشاپ بعد از اجرای فتوشاپ و بازکردن عکس در آن طبق مراحل زیر پیش بروید.

مرحله اول: در نوار منو بالا سمت چپ روی Image بزنید تا گزینه های آن باز شود و سپس روی گزینه Image Size کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید